Şempanzelerin eski zorba liderlerine nasıl davrandıklarını gösteren şok edici video

Şafak vakti Fongoli şempanzesi çalışma alanındaki bilim insanları korkunç bir sahneye tanık oldular.

Şempanzelerin eski zorba liderlerine nasıl davrandıklarını gösteren şok edici video

Dailymail’de yer alan habere göre, Foudouko olarak isimlendirilen Batı Afrika Şempanzesinin ölümünden saatler sonra bile hala kanayan bedenini buldu ve kendi topluluğunun üyeleri tarafından dövüldüğü ve ısırıldığına dair kanıtlar bulundu.
Şempanzelerin diğer kabilelerdeki rakiplerini öldürdüğü bilinmekte iken, bu gibi topluluk içi cinayetlerin ise -bugüne kadar dokuz vakada kaydedilecek şekilde- son derece nadir gerçekleştiği belirtiliyor.
Araştırmacılar, bu grubun dişi ve erkek oranının sıra dışı olmasının şiddetli bir çatışmaya neden olabileceği ve çiftleşme için rekabetin yoğunlaştığının göstergesi olacağını söylüyorlar.

-Videoyu aşağıda izleyebilirsiniz-

3cab757100000578-4173442-stomach_churning_footage_of_the_aftermath_shows_the_group_biting-a-61_1485810779209

Uluslararası Primatoloji dergisinde yayımlanan araştırmada, araştırmacılar, Foudouko’ya, öldükten sonra bile devam eden saldırıyı detaylarıyla açıkladılar.

Araştırmanın yazarları, ölü bedene çok sayıda şempanzenin saldırdığını ve genellikle bir genç erişkin erkek ve yaşlı bir dişi tarafından gerçekleştirildiğini söylüyorlar. Ardından da ölü bedenin agresif bir şekilde ısırıldığı ve çekiştirildiği görülüyor.

Şempanzeler, insanlar gibi, işbirliğini ödüllendiriyor, otlakçıları cezalandırıyorlar İlginizi Çekebilir Şempanzeler, insanlar gibi, işbirliğini ödüllendiriyor, otlakçıları cezalandırıyorlar

New Scientist’e göre, Foudouko’nun bedeni, ısırılmadan kaynaklı kanayan sağ ayak, kırık kaburga, sırt üstünde büyük bir delik ve yırtık anüse sahip şekilde bulundu.

Araştırmacılar iç yaralanma veya yaralı ayağındaki kanamadan kaynaklı öldüğünden şüpheleniyor ve şempanzelerin, Foudouko öldükten sonra bile taşlarla döverek, bacaklarını kırmaya ve etinin bir kısmını yemeye devam ettiklerini belirtiyorlar.

3cab757500000578-4173442-in_a_paper_published_to_the_international_journal_of_primatology-a-60_1485810779209

New Scientist’e konuşan Iowa State Üniversitesi’nden Jill Pruetz, bu durumu “Çarpıcıydı! En fazla et yiyerek kanibalize olan dişiydi ve o iki üst düzey erkeğin annesi olma özelliğine sahip. Oğullarından  sadece biri bedene agresifçe saldırmadı. ” diyor.

Şempanze topluluklarında, erkeklerden daha çok erişkin dişi vardır. Fakat Senegal’deki Fongoli Savanna Şempanze Projesi’nin yürütüldüğü bölgede, erkekler potansiyel çiftlerinden yaklaşık ikiye bir oranda fazladır. New Scientists’in raporuna göre, bu büyük ölçüde dişilerin evcil hayvan ticaretine istemsiz katkısı yüzünden insan aktivitelerinin bir sonucu olarak düşünülüyor.

 

Foudouko, Alfa erkeklerden biri olarak yönettiği grupta yanında beta erkek olan Mamadou bulunuyordu ve Pruetz’e göre “biraz zorbaydı”.

Mamadou’nun 2007’de yaralanmasıyla haftalarca gruptan ayrı kalmasına ve düşük seviyeye inmesine neden olmuştu. Foudouko ise devam eden ittifaklarından dolayı dışlanmıştı. Foudouko sonunda grubun dışına atıldı ve yıllarca yalnız yaşadı.

Bonobo maymunları ateşi buldu! İlginizi Çekebilir Bonobo maymunları ateşi buldu!

Bir eş bulma olasığı düşük olan Foudouko, Mamadou’nun beta statüsüne tekrar dönmesiyle ve kardeşi David’in alfa erkeği olmasıyla grubuna tekrar katıldı. Onlar, Foudouko’yu grubuna tekrar kabul ederken, grubun bazı üyeleri ise onu kovaladı.

Araştırmacılar, Foudoko’nun iktidarına tekrar geri dönmeyi denemekle aptalca bir harekette bulunduğunu söylüyorlar .

Çeviri: Reha BAŞOĞUL

Makak maymunlarının hafızalarının güvenilmezliğinin farkında olduğu ortaya çıktı İlginizi Çekebilir Makak maymunlarının hafızalarının güvenilmezliğinin farkında olduğu ortaya çıktı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...