Sözcü Plus Giriş

Şok iddia… Google bizi dinliyormuş

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte yeni cihazlar insan hayatının içine girmeye başladı. Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Google'ın adı da bugün yeni bir iddianın ortasında kaldı. Sosyal medyada ortaya atılan bir iddiaya göre Google, sesli asistan özelliğini kullananların ses kayıtlarını alıyor.

Sozcu.com.tr
18:33 -
Şok iddia… Google bizi dinliyormuş

ABD ve İngiliz basınında yer alan haberlere göre, Google sesli asistan özelliği kullanıldığı zaman ses kayıtları alıyor ve bunları telefonda depoluyor. Kullanıcıların sesli komut özelliği sayesinde internet üzerinde arama ve uygulamalar arasında geçiş yapmasına imkan tanıyan bu özellik sonrasında ses kaydını telefonda gizli bir dosyanın altına kaydettiği belirtildi.

Yapılan araştırmalara göre Google’ın cihaz kullanılmadığı zamanlarda bile ses kaydı aldığı belirtilirken, şirket bu konuyu düzeltmek için çalışmaların devam ettiğini ifade etti. Google’ın Pixel akıllı telefonlarının yanı sıra bazı Android işletim sistemine ait cihazlarda da ses kayıtlarının alındığı belirtilirken, kaydedilen seslerin bir dosya altında saklandığı belirtildi.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more