Sözcü Plus Giriş

ABD Başkanı Trump’a darbe üstüne darbe!

ABD'nin Hawaii eyaletinde federal yargıç, Başkan Donald Trump'ın nüfusları büyük oranda Müslüman olan 6 ülkeye yönelik seyahat yasağını süresiz olarak askıya aldı.

Sozcu.com.tr
08:00 -
ABD Başkanı Trump’a darbe üstüne darbe!

Yargıç Derric Watson’ın bu kararı, Trump’ın başkanlık kararnamesini mahkeme süresince yürürlüğe koymasını engelliyor.

Trump’ın kararnamesine karşı açıklan davada, eyaletler, yasağın turizme, yabancı öğrenci ve işçi alma olanaklarına zarar vereceğini savunuyor.

İLGİLİ HABERABD Başkanı Trump'ın damatı ifade vermeyi kabul ettiABD Başkanı Trump'ın damatı ifade vermeyi kabul etti

ABD Başkanı Trump, 6 Mart’ta çıkardığı kararnameyle Suriye, İran, Libya, Somali, Sudan ve Yemen vatandaşlarına 90, diğer mültecilere ise 120 gün seyahat yasağı getirmek istemişti.

Yargıç Watson, dün geç saatlerde kararnameye itiraz eden eyaletlerin avukatları ve Adalat Bakanlığı temsilcilerinin katıldığı duruşma sonucu kararını verdi.

Watson, “geçici durdurma” hükmünü genişleterek, daha kapsamlı etkisi olacak “ihtiyati tedbir” kararı verdi.

İLGİLİ HABERÜnlü falcıdan liderlerin geleceklerine ilişkin flaş yorum!Ünlü falcıdan liderlerin geleceklerine ilişkin flaş yorum!

ABD lideri benzer bir adımı Ocak ayında da atmak istemişti. Protestolara neden olan başkanlık kararnamesi, Seattle mahkemesi tarafından engellenmişti.

Yüksek mahkemelere yapılan itiraz da kabul görmeyince, Trump, 7 ülkeye yönelik yasağında revizyona giderek, yeni bir kararname çıkarmıştı. Ancak Trump’ın bu hamlesi de yargı engelini geçemeyecek gibi görünüyor.

İLGİLİ HABERTemyizden flaş karar! ABD Başkanı Trump iyice köşeye sıkıştıTemyizden flaş karar! ABD Başkanı Trump iyice köşeye sıkıştı

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 13:13 30.03.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more