Avrupa karşı çıktı, ABD yasaktan vazgeçti

Türkiye'nin de aralarında bulunduğu nüfusları büyük oranda Müslüman olan ülkelere uygulanan elektronik eşya yasağında sıcak gelişme... ABD'ye Avrupa'dan yapılan doğrudan uçuşlara da uygulanması planlanan yasaktan vazgeçildi.

Avrupa karşı çıktı, ABD yasaktan vazgeçti

ABD Mart ayında Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 8 ülkeden gerçekleştirilen direkt uçuşlarda kabine cep telefonundan büyük elektronik eşya alınmasına yasak getirmişti.

ABD “laptop yasağı” olarak anılan bu engeli Avrupa'dan gerçekleştirilen uçuşlara da uygulamak istedi. Ancak Brüksel’de ABD’li ve Avrupalı yetkililer arasında hava güvenliğine yönelik tehditlerin ele alındığı dört saatlik bir toplantı yapıldı.

Bu görüşmenin ardından ABD ve Avrupa Birliği, Türkiye’yi olumsuz etkileyen bu yasağın genişletilmemesi konusunda ortak bir karar aldı. Yetkililer, çeşitli önlemlerin alınması gerektiği konusunda görüş birliğine varıldığını dile getirdi.

ABD'den Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 8 ülkeye yasak! İlginizi Çekebilir ABD'den Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 8 ülkeye yasak!

ABD’nin uyguladığı geçici yasak kapsamına giren ülke ve şehirler şöyle: Türkiye, İstanbul; Mısır, Kahire; Ürdün, Amman; Kuveyt, Kuveyt; Fas, Kazablanka; Katar, Doha; Suudi Arabistan, Riyad ve Cidde; Birleşik Arap Emirlikleri, Abu Dabi ve Dubai.

ABD'nin tartışma başlatan kararının ardından aynı yasak İngiltere tarafından da uygulamaya geçirilmişti. İngiltere’nin yasak uyguladığı ülkeler ise Türkiye, Lübnan, Ürdün, Mısır, Tunus ve Suudi Arabistan.

İngiltere'nin koyduğu yasak kapsamındaki havayolu şirketleri şunlar: British Airways, EasyJet, Jet2.com, Monarch, Thomas Cook, Thomson, Türk Hava Yolları, Pegasus, Atlas-Global, Middle East Airlines, Egyptair, Royal Jordanian, Tunis Air, Saudia.

 

ABD'den sonra İngiltere'den Türkiye'ye yasak İlginizi Çekebilir ABD'den sonra İngiltere'den Türkiye'ye yasak

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...