Avusturya’daki seçimlerde Dışişleri Bakanı Kurz’un partisi ilk sırada yer aldı

Avusturya'daki genel seçimde sandık çıkış anketine göre, Sebastian Kurz'un liderliğindeki merkez sağ Halk Partisi birinci parti oldu. Türkiye karşıtı açıklamalarıyla sık sık gündeme gelen ve "en genç dışişleri bakanı" olarak bilinen Kurz, Türkiye'nin AB'ye üyeliğini engellemek istiyor.

Avusturya’daki seçimlerde Dışişleri Bakanı Kurz’un partisi ilk sırada yer aldı

Avusturya Hristiyan Demokratlar Partisi’nin (ÖVP) başkanı 31 yaşındaki Dışişleri ve Entegrasyon Bakanı Sebastian Kurz, seçimlerin en iddialı ismi olarak gösteriliyordu.

Göçmen karşıtı ve ırkçı bir hükümet istemeyen Viyanalılar sokağa döküldü.

Göçmen karşıtı ve ırkçı bir hükümet istemeyen Viyanalılar sokağa döküldü.

2013 yılında yapılan genel seçimde yüzde 24 oy alan ÖVP, Sebastian Kurz önderliğinde bu seçimlerden %31,7 ile birinci parti olarak seçimi önde götürüyor.

resimid_4086659

Sandık çıkış anketine göre ise, Avusturya Sosyal Demokrat Partisi (SPÖ) % 26,2 oy alırken, mecliste sandalye sayısı 53, Avusturya Özgürlükçüler Partisi (FPÖ) % 26,7 oy alırken, sandalye sayısı 50, Liberal Parti (NEOS) % 5,4 oy alırken, mecliste sandalye sayısı 10, Liste Pilz % 4,3 oy alırken, mecliste sandalye sayısı 8 oldu. Resmi olmayan sonuçlara göre Yeşiller oyların yüzde 4,9’unu aldı. Yeşiller dört yıl önceki seçimlerde oyların yüzde 12,4’ünü almıştı.

Avusturya sandığa gidiyor... Seçimin favorisi ise Türkiye karşıtı Kurz İlginizi Çekebilir Avusturya sandığa gidiyor... Seçimin favorisi ise Türkiye karşıtı Kurz
Seçim zaferi sonrası açıklama yapan Kurz, Avusturya’da yeni bir siyaset dönemi başlatma sözü verdi. Partisinin oyunu yaklaşık yüzde 6 artırmayı başaran Kurz, “Bu ülkede değişim için tüm gücümle çalışma sözü veriyorum. Bana verilen sorumluluğu alçakgönüllülükle kabul ediyorum” dedi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...