Dehşete düşürecek gelişme! Türkiye için felaket olur!

Alman medyası, Antarktika'da önceki gün kopan devasa buzdağının etkisini masaya yatırdı. Ülkenin en çok okunan gazetesi Bild, uzmanlarla konuşarak bir harita hazırladı. Çanlar Türkiye için de çalıyor. Risk haritasında Türkiye'nin sahil kasabaları da var.

Dehşete düşürecek gelişme! Türkiye için felaket olur!

Küresel ısınma sorunu son dönemde dünyanın önemli konularından biri. Dünya liderlerinin de bunu durdurmak için bir an önce harekete geçmeye çalıştığı küresel ısınma dolayısıyla önceki gün Antarktika’da 6 bin kilometrekare yüzölçümüne sahip bir buzdağı kopmuştu.

1 trilyon tonluk ağırlığa sahip olduğu tahmin edilen buzdağının kopmasının ardından Alman basını bu gelişmenin dünyaya etkisini gözler önüne serdi.

STOCKHOLM, AMSTERDAM VE BERLIN…

Almanya’nın çok satan gazetelerinden Bild, bir harita hazırlayarak deniz seviyesi yükselince etkilenecek ülke ve şehirleri gösterdi.

Haritaya göre Almanya’nın kuzeyindeki Hamburg ve hatta Berlin’in bir kısmıyla birlikte İsveç’in başkenti Stockholm ile Amsterdam’ın da sular altında kalması bekleniyor.

FOTO: REUTERS

FOTO: REUTERS

Deniz seviyesinin bu yüzyıl sonuna kadar 1.50 metre yükselmesini bekleyen Kiel Üniversitesi’nden araştırmacı Mojib Latif, “Eğer küresel ısınma durdurulmazsa bu senaryo birkaç yüzyıl içerisinde gerçekleşebilir” dedi.

Bild’in hazırladığı haritada deniz seviyesinin yükselmesinin özellikle Türkiye’nin kıyı kasabalarını etkileyeceği ve bazı bölgelerin sular altında kalacağı görülüyor.