Sözcü Plus Giriş

Dünyadan Türkiye’ye çağrı: Serbest bırakın!

İlk duruşması bugün yapılacak Cumhuriyet Davası öncesi dünyadan tutuklu gazetecilerin serbest bırakılması yönünde çağrılar gelmeye devam ediyor.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 09:50, 24/07/2017
Dünyadan Türkiye’ye çağrı: Serbest bırakın!

İngiltere İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn ve Sosyalist Enternasyonel Genel Sekreteri Luis Ayala, aralarında Sözcü çalışanları Mediha Olgun ve Gökmen Ulu’nun da bulunduğu çok sayıda tutuklu gazeteci için çağrı yaptı.

Sosyalist Enternasyonal Genel Sekreteri Luis Ayala Cumhuriyet Davası öncesi tutuklu gazetecilere özgürlük isterken, DİSK Basın İş'in “Gazetecilere Özgürlük İstiyoruz” yazılı tişörtünü giydiği bir fotoğrafını da paylaştı.

“Dünyanın tüm sosyal demokrat ve işçi partilerini kapsayan uluslararası bir örgüt olan sosyalist enternasyonal bugün Türkiye'de halkın haber alma hakkını korumaya çalışırken haksız olarak hapse atılmış gazetecilerin yanındadır” diyen Ayala, basın özgürlüğü ve haber alma hakkının tüm demokratik sistemlerin en temel direklerinden olduğunu belirtti.,

Basın özgürlüğü ve haber alma hakkı olmadan demokratik bir hükümet etme biçiminin mümkün olamayacağını vurgulayan Ayala, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“İfade özgürlüğü ve ifade özgürlüğünün temelini oluşturan özgür basın uluslararası insan hakları beyannamesinin 19. maddesinde en temel insan haklarından biri olarak belirtilmiştir ve bu hak dünyanın tüm ulusları tarafından gözetilmelidir.”

Ayala, “Biz Türkiye'de tutuklu olan tüm gazetecilerin derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz; tutuklu gazeteciler özgürleşene kadar çabalarımız sürecektir” dedi.

corbyn

AHMET ŞIK FOTOĞRAFLI TİŞÖRTLE DESTEK

İngiltere'de ana muhalefet partisi İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn de Türkiye'de tutuklu bulunan gazetecilerin serbest bırakılmasını istedi.

Evrensel Gazetesi İngiltere Temsilcisi Arif Bektaş'la kısa bir görüşme yapan Corbyn, tutuklu gazeteci Ahmet Şık'ın fotoğrafının yer aldığı “Hakikate özgürlük” tişörtüyle fotoğraf çektirdi.

Kendisi de eski bir gazeteci olan Corbyn, Türkiye'de tutuklu gazetecilerin derhal serbest bırakılması için dayanışma çalışmaları yapmaya devam edeceğini söyledi.

Yayınlanma Tarihi:09:10,