Sözcü Plus Giriş

Ve Trump resmen ABD’nin 45’inci Başkanı!

Beklenen gün geldi... 8 Kasım'da yapılan seçimlerde büyük bir sürprizle ABD'nin 45'inci başkanı seçilen Donald Trump, yemin ederek görevi Barack Obama'dan devralaldı. Dünya için büyük önem taşıyan bugüne ait tüm gelişmeler dakika dakika sozcu.com.tr'de...

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 11:13, 03/03/2017
Ve Trump resmen ABD’nin 45’inci Başkanı!

22:30
O CÜMLESİ ALAY KONUSU OLDU!
Donald Trump, başkanlığının ilk konuşmasında söylediği bir cümleyle yine dikkatleri üzerine çekti. Trump, meşhur Batman filminde Bane adlı karakterin söylediği cümleyi aynı vurgu ve tonlamayla söyleyince sosyal medyanın diline düştü.

 
22:10
RESMİ HESAPTAN İLK MESAJ
Trump, Obama’dan devraldığı ABD Başkanlığı’na ait resmi Twitter hesabından ilk tweet’ini paylaştı. Trump’ın ilk tweet’i Facebook hesabına eklediği konuşmasının metni oldu.

trump-ilk-tweet

22:05
MEKSİKA’DAN MESAJ VAR
Trump’ın seçim kampanyası süresince dile getirdiği “Meksika sınırına duvar örme vaadi”nin muhatabından tebrik… Meksika Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto, Twitter hesabından İspanyolca yaptığı açıklamada, “Göreve başlayan Trump’ı tebrik ediyorum. Ortak sorumlulukla ilişkilerimizi geliştirmek için çalışacağız. Trump hükümetiyle, Meksika’nın menfaati için saygılı bir diyalog kuracağız” yazdı.

22:00
GÖSTERİCİLER POLİSLE ÇATIŞIYOR
Trump’ı ABD’nin başında görmek istemeyen muhalifler, yeni başkanın geçit töreninin yapılacağı yollarda polisle çatışıyor. CNN’in haberine göre; DC’de bugün 90’ı aşkın gösterici gözaltına alındı.

2017-01-20t183608z_1_mtzgrqed1k3dh1lq_rtrfipp_0_usa-trump-inauguration-protests

Polisin protestoculara biber gazıyla müdahale ettiği anlar, CNN ekranlarına yansıyor. Washington'da ana yollar ve kavşaklar protestocular tarafından kesildi. Başkentin yanı sıra ülkenin dört bir yanında Trump karşıtı protestolar düzenleniyor.


21:45

GÜNÜN EN ÇARPICI KARELERİNDEN BİRİ
Uluslararası medyayla birlikte sozcu.com.tr de tüm gelişmeleri anbean aktarırken, güne ilişkin en çarpıcı fotoğraflardan biri de, Trump ile Obama'nın yemin törenini izlemeye gelenlerin kıyaslandığı kare oldu. ABD merkezli haber sitesi Politico'nun haberine göre; Trump'ın yemin törenini izlemeye tahminen 800 bin kişi geldi. Obama'nın ilk dönemine başladığı 2009 yılında ise bu rakam 1.8 milyondu. Aynı kadrajdan ve aynı saat diliminde çekilen iki fotoğraf ise, sayısal farkı görsel olarak böyle gözler önüne serdi!

fark

21:15
VAKİT KAYBETMEDEN BAŞLADI
Trump Kongre binasında torunlarının da eşliğinde, Kabine’si için aday gösterdiği isimlerin kararnamelerini imzaladı. Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer, Twitter’dan yaptığı açıklamada, Trump’ın

White House Press Sec. Sean Spicer said on Twitter that President Trump is signing the Mattis waiver into law, nominations to the Senate, and a proclamation for a national day of patriotism.

20:55
SOSYAL MEDYA HESAPLARI DEĞİŞTİ
Yemin ederek resmen ABD’nin 45. Başkanı olan Donald Trump, başkanlık twitter hesabı olan @POTUS’u devraldı. Ancak Trump, Obama’dan devraldığı POTUS yerine eski hesabından tweet attı. Konuşma metninden dikkat çeken noktaları paylaşan Trump, ilk tweet’inde, “En önemlisi hangi partinin yönetimi elde ettiği değili halkın yönetimde söz sahibi olup olmadığı” yazdı. Peşi sıra gelen ikinci mesajında ise “20 Ocak 2017 insanların tekrar bu milletin hâkimi oldukları gün olarak hatırlanacak” dedi.

4173da73-2f9b-42b8-a920-7a2f8d695e44

Obama ise artık @POTUS44 hesabını kullanacak.

456e5c8b-da5b-486d-a064-921a8f112984

20:50
OBAMALAR HELİKOPTERLE AYRILDI
Trump’ın yemin ederek görevi devralmasının ardından Obama çifti helikoptere binerek törenden ayrıldı. Donald Trump ve eşi Melania, helikoptere binen Obamaları el sallayarak yolcu etti. Obama çifti, buradan bir uçağa binip California’ya tatile gidecek. Eski Başkan Yardımcısı Joe Biden ise, sadece iki saat uzaklıktaki memleketleri Delaware’e giden bir trene binecek.

son26352613da
20:40
OBAMA’DAN DAHA KISA
Trump’ın konuşması bin 400 kelimeden oluşuyordu. Obama’nın ilk konuşması 2 bin 400, ikinci dönemindeki ilk konuşması ise 2 bin 100 sözcükten oluşuyordu.


7328eoidjkas

20:35
KONUŞMAYA İLİŞKİN FLAŞ YORUM
Washington Devlet Üniversitesi’nin Siyaset Yönetimi Bölümü’nden Dr. Mike Cornfield, BBC Radio 5’a Trump’ın konuşmasını değerlendirdi. Cornfield, “duyduğu en agresif ilk konuşma” olarak nitelendirdiği hitaba ilişkin şunları söyledi: “Yeni başkanın yaklaşımı, agresif, klasikleşmiş popülist ve halk oylarının çoğunu kazanamayan biri için ‘olağandışı’ydı.”

son43264231

20:10
OBAMA’DAN TAM NOT
Trump konuşmasını bitirirken, “Hep birlikte Amerika’yı daha güçlü kılacağız, daha müreffeh hale getireceğiz, yeniden gururlandıracağız ve evet Amerika’yı daha harika bir ülke yapacağız. Tanrı Amerikayı korusun” sözlerini sarf ederken, Obama’nın “Çok iyi, çok iyi” dediği duyuldu.

son854375

20:02
TRUMP İLK KONUŞMASINI YAPIYOR
Donald Trump, 45’inci ABD Başkanı olarak ilk konuşmasına eski başkanlara teşekkür ederek başladı. Trump konuşmasında Obamalar için “muhteşemdiniz” dedi.

Trump’ın konuşmasından öne çıkan noktalar şöyle:

 • Amerikan vatandaşları olarak büyük bir ulusal çabamız var. Daha önce vaat ettiğimiz sözleri yerine getirmenin zamanı geldi.
 • Dünyanın ve ülkemizin rotasını belirleyeceğiz. Sayın Başkan Obama ve First Lady Obama’ya bu geçiş döneminde yaptıkları için teşekkür ediyorum. Mükemmeldiler.
2017-01-20t171317z_169587164_ht1ed1k1btn5e_rtrmadp_3_usa-trump-inauguration
 • Bugünkü törenin çok özel bir anlamı var. Sadece başkanlığı birinden diğerine ya da bir partiden diğerine devretmiyoruz. Görevi Washington DC’den halka veriyoruz. Hep küçük bir grup ülkeyi yönetti, halk bunun bedelini ödedi.
 • Burada toplanan herkesin anı bu ve ABD’de herkes izliyor. Gün sizin gününüz. Amerika Birleşik Devletleri sizin ülkeniz. 20 Ocak 2017 tarihi halkın yönetici olduğu bir tarih olarak kayıtlara geçecek. Bu ülkeye hizmet eden insanlar, unutulan insanlar artık unutulmayacak.
 • Biz, tek yüreği, tek vatanı ve aynı alınyazısını paylaşıyoruz. Bugün ettiğim yemin bütün Amerikalılara bağlılık yeminimdir.
 • Bugün burada her kentte duyulacak her başkentte duyulacak yeni bir vizyon ortaya koyuyoruz. Sadece Amerika önceliğimiz olarak, önce Amerika, önceliğimiz Amerika!
2017-01-20t171418z_483186778_ht1ed1k1bv95l_rtrmadp_3_usa-trump-inauguration
 • Sınırlarımızı korumalı, bizim işlerimizi çalmalarına engel olmalıyız. Bu korumacılık bizi daha güçlü hale getirecek. Son nefesime kadar mücadele edeceğim.
 • İstihdamı geri getireceğiz, sınırlarımızı, zenginliğimizi, düşlerimizi, hayallerimizi geri getireceğiz. Yeni yollar yapacağız, otoyollar, havaalanları, tüneller, demiryolları yapacağız.
 • İki basit kuralımız olacak. Amerikan malı alıp Amerikalıları çalıştıracağız. Elbette diğer ülkelerle dostluk kuracağız.
 • İslamcı terörün kökünü kazıyacağız.
 • İncil bize şunu söylüyor: Tanrının insanları bir arada yaşadığında ne güzeldir. Görüş ayrılıklarımızı da konuşacağız. Ordumuz, polisimiz bizi koruyacak ama en önemlisi Tanrı bizi koruyacak.
 • Amerika birleşirse, Amerika durdurulamaz. Büyük düşünmeli, daha da büyük hayaller kurmalıyız. Artık konuşan ama yapmayan politikacıları dinlemeyeceğiz. Boş konuşma devri bitti, aksiyon zamanı geldi. Birlikte Amerika'yı daha güçlü yapacağız. Birlikte Amerika'yı daha zengin yapacağız. Birlikte Amerika'yı daha gururlu yapacağız Birlikte Amerika'yı daha yücelteceğiz.
2017-01-20t174653z_1155357589_ht1ed1k1ddfa3_rtrmadp_3_usa-trump-inauguration
 • Milenyumun ortasındayız ve uzayın gizemlerinin çözüldüğü, hastalıklara çözüm bulunduğu bir dönemdeyiz. Yeni bir ulusal gurur yaşayacağız. Ve bu sayede yeniden birlik olacağız. Siyah, kahverengi ya da beyaz olalım hepimizin kanı aynı şekilde akıyor ve bu vatanseverlik kanı.
 • Tüm Amerikalılara sesleniyorum! Okyanustan okyanusa, dağdan dağa sesleniyorum: Sesiniz, umutlarınız, rüyalarınız Amerika’nın kaderini belirleyecek.
 • Hep birlikte Amerika’yı daha güçlü kılacağız, daha müreffeh hale getireceğiz, yeniden gururlandıracağız ve evet Amerika’yı daha harika bir ülke yapacağız. Tanrı Amerikayı korusun.

20:00
VE BEKLENEN AN GELDİ! TRUMP RESMEN BAŞKAN!
Trump, milyonların huzurunda şu sözleri sarf ederek, resmen ABD’nin 45’inci Başkanı oldu:

“Ben, Donald Trump, ABD’nin başkanlık makamını sadakatle yürüteceğime ve elimden gelenin en iyisini yaparak ABD Anayasası’nı muhafaza edeceğime, koruyacağıma ve savunacağıma yemin ederim.”

2017-01-20t170959z_933909486_ht1ed1k1bo54q_rtrmadp_3_usa-trump-inauguration

19:53
PENCE YEMİN EDİYOR
Trump’ın yardımcısı Mike Pence, sağ elini kaldırdı ve İncil’e el basarak yemin etmeye başladı. Pence, yemin ettikten sonra aile üyelerine sarıldı ve töreni izleyenlerin yoğun alkışlarıyla Trump’ın yanındaki yerine geçti.

19:40
TRUMP DUAYI BAŞINI EĞEREK DİNLEDİ
Kardinal Timothy Dolan, istavroz çıkardıktan sonra Kral Solomon duasını okudu. Trump duayı dinlerken ellerini kenetledi ve başını eğdi.

2017-01-20t164946z_1279241055_ht1ed1k1aqd1q_rtrmadp_3_usa-trump-inauguration

19:35
YAKLAŞIK 20 DAKİKA KONUŞACAK
Trump’ın konuşması hakkında fazla bir şey bilmiyoruz. Ancak bugün sözcüsü konuşmanın yaklaşık 20 dakika süreceğini söyledi. Stephen Miller, Kellyanne Conway, Reince Priebus ve Steven Bannon gibi üst düzey danışmanlarının, Trump’ın yemin ettikten sonra yapacağı ilk konuşmanın metnini hazırlarken kendisine yardımcı olduğu öğrenildi.

19:32
TRUMP GAYET SAKİN GÖRÜNÜYOR
Kongre binasında görüntülenen Trump, alana girmek için beklerken gayet sakin görünüyordu. O anları görüntüleyen CNN kameralarına “merhaba” diyen Trump, daha sonra platforma geçti.

trump

19:30
YARDIMCI PENCE YEMİN İÇİN GELDİ
4 yıllık görev süresinde Trump’ın yardımcılığını üstlenecek Mike Pence yemin için platforma geldi. Yasalar gereği Pence, Trump’tan 15 dakika önce yemin edecek. Bunun nedeni ise tören sırasında Trump'ın ölmesi halinde yerine Pence’in geçecek olması…

19:25
OBAMA VE BIDEN PLATFORMA ÇIKTI
Sadece dakikalar sonra tarihe 44’üncü ABD Başkanı olarak geçecek Barack Obama ile Yardımcısı Joe Biden, şu anda platforma çıktı.

2017-01-20t163715z_72972855_ht1ed1k1a5nze_rtrmadp_3_usa-trump-inauguration

19:10
SADECE DAKİKALAR KALDI
Kongre binasına ulaşan Trump, az sonra yemin edecek.

19:00
CLINTONLAR BEKLEMEYE BAŞLADI
ABD eski Başkanı Bill Clinton ile 8 Kasım seçimlerinde Trump’a karşı yarışan Hillary Clinton, Reuters’ın objektifine böyle yansıdı.

2017-01-20t161209z_240208235_ht1ed1k18zlui_rtrmadp_3_usa-trump-inauguration

18:50
KONVOY KONGRE BİNASINA GİDİYOR
Halef selef ABD başkanlarının konvoyu Kongre binasına doğru yola çıktı. 45’inci ABD Başkanı olarak az sonra yemin edecek Donald Trump’ın aracı konvoyun en önünde seyrediyor.

motorcade

18:45
YARGI PLATFORMA ÇIKTI
ABD Yüksek Mahkemesi üyeleri törenin yapılacağı platforma çıktı. Trump,  Başyargıç John Roberts’un huzurunda sağ elini havaya kaldıracak ve İncil’e el basarak yemin edecek.

2017-01-20t154924z_294705892_ht1ed1k17xtqh_rtrmadp_3_usa-trump-inauguration

18:23
CLINTON KONGRE BİNASINDA
8 Kasım seçimlerinde Trump’a yenilen Demokrat Hillary Clinton da Kongre Binası’na ulaştı. Clinton’ın için çok zor bir gün olmalı. Zira bugün burada yemin eden figür Trump yerine kendisi olabilirdi. Eski başkanlar Bill Clinton ve George W. Bush da törenin yapılacağı alana geldi.

clinton

17:45
OBAMALAR TRUMP VE EŞİNİ KARŞILADI
ABD’nin 44’üncü Başkanı Barack Obama ve eşi First Lady Michelle, Trump ve eşini Beyaz Saray’ın kapısında karşıladı. Obama çifti ile Trump çifti burada kahve içecek ve kısa bir görüşme gerçekleştirecek.

obamalar-karsilama

Melania Trump'ın Michelle Obama'ya verdiği mavi kutudaki hediye kısa süreli bir karmaşaya neden oldu. Öte yandan, Melania Trump'ın elini sıkmak üzere hamle yaptığı Michelle Obama'nın yeni First Lady'yi kucaklayarak selamlaması dikkat çekti.


17:35
BAŞKENTTE EYLEMLER BOYUT DEĞİŞTİRDİ
Trump’ın yemin töreninden önce başkent Washington DC sokakları karıştı. Trump'ın başkanlığına karşı çıkan bazı ABD'liler, bankaların ve dükkanların camlarını kırdı. Polis, göstericilerin Trump'ın yemin edeceği Kongre binasına yaklaşmasına izin vermiyor.

329476dashjda3242

17:30

BÜYÜK KALABALIK TOPLANMAYA BAŞLADI
Yemin töreninin düzenleneceği alanda bu tarihi ana şahitlik etmek isteyen ABD’liler toplanmaya başladı. Tören sırasında havanın yapmurlu olması bekleniyor. Trump dün yaptığı konuşmada, havanın yağmurlu olması ihtimaliyle ilgili şaka yaparak, ‘saçlarımın gerçek mi değil mi görecekler’ demişti.

kalabalik

17:15
OBAMA SON KEZ BEYAZ SARAY’DA
Barack Obama, geleneksel olarak tüm ABD başkanlarının yaptığı gibi, Oval Ofis’teki çalışma masasının üstüne yeni başkan için bir mektup bırakarak son kez Beyaz Saray’dan ayrıldı.

Öte yandan Obama, Twitter hesabından son kez ABD Başkanı olarak mesaj atarak, “Size hizmet etmek benim için bir onurdu. Beni daha iyi bir lider ve daha iyi bir adam haline getirdiniz” yazdı.
647832ehdjkash32432

16:30
BÜYÜK GÜN BAŞLADI
Trump, eşi Melania ile birlikte az önce Beyaz Saray’ın misafir evi olan Blair House’tan ayrılarak, sabah ayininie katılmak üzere St. John’s Episcopal Kilisesi’ne geldi.

melania23848984daa

CNN International'ın haberinde Melania Trump'ın buz mavisi kıyafeti giyim tarzıyla dünyanın en şık kadınları arasına ismini yazdıran John F. Kennedy'nin eşi First Lady Jacqueline Kennedy Onassis'e benzetildi.

Donald Trump'ın tüm ailesi kilisedeki törene katıldı.

Donald Trump'ın tüm ailesi kilisedeki törene katıldı.

Yayınlanma Tarihi:16:49,