Sözcü Plus Giriş

Erdoğan’ın Filipinler’in tartışmalı lideriyle görüştüğü ortaya çıktı

Uyuşturucuyla mücadele politikası kapsamında ülkesinde gerçekleştirilen yargısız infazlar nedeniyle dünyanın gündeminden düşmeyen Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte'nin, Çin'in başkenti Pekin'de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'la görüştüğü ortaya çıktı.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 10:20, 16/05/2017
Erdoğan’ın Filipinler’in tartışmalı lideriyle görüştüğü ortaya çıktı

Filipinler merkezli ABS-CBN News adlı yayın kuruluşunun haberine göre; Duterte’nin özel asistanı Christopher ‘Bong’ Go, Filipinli yetkililerin Erdoğan’la görüşme talep ettiğini söyledi. Go açıklamayı yaptığı sırada, Türkiye’den bu talebe olumlu bir dönüş yapılmamıştı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump’la ilk yüz yüze görüşmesini gerçekleştirmek üzere dün sabah TSİ 09:25’te Pekin’den ayrılmıştı. Ajanslara Erdoğan’ın Duterte ile bir araya geldiğine ilişkin haber ya da fotoğraf düşmemişti.

İlginizi ÇekebilirFilipinler'in tartışmalı lideri Pekin'de Erdoğan'la görüşmek istediFilipinler'in tartışmalı lideri Pekin'de Erdoğan'la görüşmek istedi

Fakat Duterte’nin özel asistanı Go, saatler önce iki liderin Pekin’de bir araya geldiğini yansıtan bir fotoğraf paylaştı. Go, Erdoğan-Duterte görüşmesinin 10 dakika sürdüğünü belirtirken, konuya ilişkin daha fazla ayrıntı vermedi.

Ancak Duterte gazetecilere yaptığı açıklamada, Erdoğan’la ve Moğolistan Başbakanı Jargaltulgyn Erdenebat ile görüşme gerçekleştirdiğini ve iki liderin de Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) üyesi olmak istediklerini öne sürdü.

Duterte, Erdoğan’ın ASEAN üyeliği için destek istediğini ve kendisinin “Tamam, neden olmasın” dediğini ifade etti.

İki lider Uluslararası İşbirliği için Kuşak ve Yol Forumu için Pekin’de bulunuyordu. Duterte, Çin’e geçmeden önce Hong Kong’da düzenlediği basın toplantısında Pekin’de Erdoğan’la görüşme gerçekleştireceğini ifade etmişti.

İlginizi ÇekebilirDünyanın gözü orada: İnsanları takır takır öldürüyorlar!Dünyanın gözü orada: İnsanları takır takır öldürüyorlar!

PAPA’YA BİLE KÜFÜR ETTİ

Duterte, Filipinler Yönetimi’ne insan haklarıyla ilgili eleştiriler yönelten ABD eski Başkanı Barack Obama’ya “o. çocuğu” demişti.

Filipinler liderinin hakaret ettiği tek lider Obama da değil. Duterte seçim kampanyası sırasında Papa’yla ilgili şu ifadeleri kullanmıştı:

“Trafikte kalmıştık. Beş saat sürdü. Neden olduğunu sordum, yolun kapalı olduğunu söylediler. Kimin geldiğini sordum. Papa dediler. Papa’yı arayıp O…. çocuğu. Bir daha bizi ziyarete gelme demek istedim”.

Duterte ABD’de başkanlık seçimleri öncesi Donald Trump hakkında “O bağnaz ben değilim” dedi.

Yayınlanma Tarihi:09:18,