Sözcü Plus Giriş

Günlerdir süren yangında bir kent yok oldu

Güney Amerika ülkesi Şili’de birkaç haftadır devam eden orman yangınları bir kenti tümüyle kül etti. Maula bölgesinin yedi yerleşim yerinden en büyüğü olan Santa Olga kentinde aralarında okullar, kreşler, mağazalar ve postane binasınında olduğu binden fazla bina kül oldu.

null
Güncellenme: 11:10, 03/03/2017
Günlerdir süren yangında bir kent yok oldu

Yanan kentin kalıntıları arasından daha sonra bir ceset çıkarılırken iki kişinin de kayıp olduğu açıklandı.

Şili'nin 24 Horas gazetesinin yayınladığı drone görüntülerinde dumanların kapladığı gökyüzünden tahrip olan binalar görülüyor.

chile397483274
Constitución Belediye Başkanı Carlos Valenzuela “Santa Olga'da yaşananları kimse hayal bile edemez. Burada yaşadığımız tam bir cehennemi andırıyor. Son depremden sonra yaralarımızı sarmaya başlamıştık. Ancak bu yangın her şeyi berbat etti” dedi.

chile372392103932The Guardian gazetesine konuşan Orca isimli sivil toplum örgütü lideri Francisco Henríquez ise yaşanan felaket ile ilgili, “Yıllardır yaşadığımız en kötü felaket. Daha önce yaşadığımız felaketlerden daha da beter olduğunu düşünüyorum. Bu deprem ya da sel felaketinden çok daha kötü. Hiç durmayan, sürekli ilerleyen bir şey” diye konuştu.

chile21312Şili'de son haftalarda bitki örtüsünün kurumasına yol açan çok yüksek hava sıcaklıkları, patlayan 90'dan fazla orman yangının hızla yayılmasına neden oldu.

5 binden fazla itfaiye ve askeri personelin söndürme çalışmalarına katıldığı orman yangınları için uluslararası yardımlar da ülkeye gelmeye başladı.

Günlerdir yangınla mücadele eden itfaiyeciler nöbetleşe dinlenerek çalışmaya devam ediyor.

Günlerdir yangınla mücadele eden itfaiyeciler nöbetleşe dinlenerek çalışmaya devam ediyor.

Rusya tonlarca su alabilen süper tanker uçağını yangınların söndürülmesinde kullanılmak üzere Şili'ye gönderdi.

chile383490328

Şili Devlet Başkanı Michelle Bachelet'in ülkede olağan üstü hal ilan etmesine neden olan orman yangınları 238 bin hektar ormanın kül olmasına, 4 bin insanın tahliye edilmesine, onlarca çiftliğin tahrip olmasına neden oldu. Yangınlarda aralarında dört yangın söndürme personelinin de olduğu yedi kişi yaşamını yitirdi.

chile3648274101

 

Yayınlanma Tarihi:10:35,