Sözcü Plus Giriş

Hakim resmen açıkladı: Reza Zarrab yargılanmıyor

ABD'de görülen Reza Sarraf davasında son dakika haberi geldi. Hâkim Richard Berman, Reza Zarrab'ın yargılanmayacağını açıkladı. Reza Zarrab'ın gelmediği duruşma 2 saat geç başladı. Duruşmaya Halkbank Uluslararası Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla katıldı.

Zeynep GÜRCANLI / New York
Güncellenme: 10:31, 06/12/2017
Hakim resmen açıkladı: Reza Zarrab yargılanmıyor

New York’ta görülen davada hâkim Richard Berman, Reza Zarrab’ın davada yer almayacağını resmen açıkladı.

Hâkim Richard Berman jüri, seçim sırasında adaylara bilgi verirken tek sanığın Halkbank Uluslararası Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla olduğunu söyledi.

Hakim, “Sizin jürilik yapacağınız davada bir tek Mehmet Hakan Atilla yargılanacaktır” dedi.

Böylece Reza Zarrab’ın savcılıkla işbirliği ve anlaşma yaptığı kesinleşti. ABD’de tutuklu olarak yargılanan Reza Zarrab davasına bakan Yargıç Richard Berman, ‘Zarrab davasının tek sanığının, Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla olacağını’ söyledi.

Davada görev yapacak jüri üyelerinin seçimi için yapılan duruşmaya Atilla, mahkum üniforması yerine takım elbise ile çıktı. Reza Zarrab duruşmaya katılmadı. Daha önce ‘ABD Zarrab’a karşı’ olan dava adı da ‘ABD Atilla’ya karşı’ olarak değiştirildi.

İlginizi ÇekebilirReza Zarrab davasında jüri adaylarına bu sorular soruluyorReza Zarrab davasında jüri adaylarına bu sorular soruluyor
DURUŞMADAN NOTLAR– Reza Zarrab duruşmaya katılmadı.

– Duruşmanın ABD saati ile 09:15’te başlaması planlanıyordu. 12 kişilik jüri için 100 aday jüri gelmesi beklendi. Bu yüzden duruşma 2 saat geç başladı.

– Halkbank Uluslararası Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla salona 10:40’ta girdi. Atilla’nın duruşma kıyafeti yerine takım elbise giymeyi tercih ettiği gözlendi.

– 10 dakika sonra ise hakim  yerini aldı. Ardından jüri adayları salona alındı.

–  Aday jürilerin sayısının fazla olması nedeniyle gazeteciler ve diğer izleyiciler duruşmayı başka bir salonda video konferans yoluyla takip etti.

– Hâkim Richard Berman, aday jürileri tek tek ayağa kaldırarak, Mehmet Hakan Atilla, avukatı veya savcılıktan herhangi birini tanıyıp tanımadıklarını sordu. Hakimin bu sırada önden 2. sırada oturan Atilla’yı tarif ederek sorması dikkat çekti.

 

 

İlginizi ÇekebilirReza Zarrab resmen 'tanık' mı oldu?Reza Zarrab resmen 'tanık' mı oldu?

 

Yayınlanma Tarihi:19:29,