Sözcü Plus Giriş

Türk Büyükelçiliğinden ABD’ye yanıt

Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği, ABD'nin vize açıklamasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Büyükelçilik, ABD Büyükelçiliğinden yapılan açıklamayı, "Yargı süreci devam eden dosyalarla ilgili olarak hükümetimizin herhangi bir güvence vermesi söz konusu değildir" diyerek yalanladı.

22:24 -
Türk Büyükelçiliğinden ABD’ye yanıt

ABD Büyükelçiliğinden yapılan Türkiye bize güvence verdi açıklamasına Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği’nden yalanlama geldi. Elçilik “Yargı süreci ile ilgilii güvence vermedik” dedi.

Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği, ABD’nin vize açıklamasına ilişkin, “Türkiye bir hukuk devletidir ve yargı süreci devam eden dosyalarla ilgili olarak Hükümetimizin herhangi bir güvence vermesi söz konusu değildir.” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERSon dakika… Vize krizinde ABD'den yumuşama sinyaliSon dakika… Vize krizinde ABD'den yumuşama sinyali
Türkiye'nin Washington Büyükelçiliğinden yapılan ikinci açıklamada, şöyle denildi:“Türkiye bir hukuk devletidir ve yargı süreci devam eden dosyalarla ilgili olarak Hükümetimizin herhangi bir güvence vermesi sözkonusu değildir. Türkiye'de hiçbir temsilcilik görevlisi kendi resmi görevinin icrası sebebiyle adli soruşturmaya tabi tutulmamıştır. ABD tarafından istihdam edilen sözkonusu personel de keza resmi görevi çerçevesinde değil, hakkında çok ciddi suçlamalar olduğu için adli sürece tabi tutulmuştur. Bundan sonraki süreçte de Türkiye'de konsolosluk görevleri dışına çıkarak suç işleyen kişilerle ilgili yargı süreci başlatılması bağımsız yargının gereğidir.

GERÇEĞİ YANSITMIYOR

Öte yandan, 18 Ekim 2017 tarihinde Ankara'da Türk ve ABD yetkililerinin katıldığı toplantıda adli konularda ve konsolosluk işbirliğiyle ilgili olarak karşılıklı daha iyi bilgilendirme yapılması konusunda mutabık kalınmıştır. Türkiye'deki tüm diplomatik ve konsüler temsilcilikler için olduğu gibi ABD'nin temsilciliklerinin güvenliğiyle ilgili de gereken tüm tedbirler alınmışken ve bu hususta her vesileyle ABD tarafından ilave ihtiyaç olmadığı bildirilmişken, sözkonusu açıklamada güvenlik durumuna atıfta bulunulması yadırganmıştır ve gerçeği yansıtmamaktadır. ABD'de Türk vatandaşlarıyla ilgili süren davalara ilişkin de Türkiye'nin çok ciddi endişeleri bulunmaktadır. Türk yetkililer, bu davaların tatmin edici bir şekilde çözüme ulaştırılması için Amerikalı muhataplarıyla görüşmeyi sürdüreceklerdir.”

İşte o açıklama:

Son güncelleme: 10:25 07.11.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more