Iraklı güvenlik güçleri Musul’da ana hükümet binasını ele geçirdi

Iraklı üst düzey güçler, Musul kentinin ana hükümet binasından IŞİD militanlarını bugün çıkardı. Öte yandan Musul'daki Türk Başkonsolosluk binasının da IŞİD'in elinden alındığı iddia edildi.

Iraklı güvenlik güçleri Musul’da ana hükümet binasını ele geçirdi

İçişleri Bakanlığı’na bağlı üst düzey bir birliğin sözcüsü Yarbay Abdel Amir el Mohammadawi, bir grup Iraklı özel gücün Ninova hükümet binası ve etrafındaki hükümet alanlarını gece yapılan bir operasyonla ele geçirdiğini söyledi.

Erbil merkezli Rudaw televizyonu Irak güvenlik güçlerinin Türkiye’nin Musul Başkonsolosluğu binasını IŞİD’den geri aldığını duyurdu.

Reuters’ın haberine göre Mohammadawi, onlarca IŞİD militanının öldürüldüğünü söyledi.

Alanı yeniden ele geçirmek Iraklı güçler için, yakınlarda bulunan eski şehir merkezindeki IŞİD militanlarına saldırma fırsatı sağlayarak, her ne kadar bölgedeki binalar yıkılmış ve IŞİD tarafından kullanılmıyor olsa da devlet otoritesinin Musul üzerinde yeniden ilan edilmesi anlamına gelecek.

Musul Haziran 2014’te IŞİD’in eline geçmişti. IŞİD, Türkiye’nin Musul Başkonsolosluğu’nu basarak, dönemin Başkonsolosu Öztürk Yılmaz’ın da aralarında bulunduğu 49 personeli kaçırmıştı.

Terör örgütü 20 Eylül 2014’te rehin aldığı Türk Konsolosluk personelini ve ailelerini serbest bırakmıştı.