Sözcü Plus Giriş

Irak’taki depremde yüzlerce ölü binlerce yaralı var!

Amerikan Jeolojik Araştırma Merkezi (USGS) verilerine göre merkez üssü Irak'ın Süleymaniye kenti olan Richter ölçeğine göre 7.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremde yüzlerce kişinin hayatını kaybettiği ve binlerce kişinin de yaralı olduğu ifade ediliyor. Depremin ardından Türkiye'den de Irak'a yardım malzemesi sevkiyatı başladı.

09:03 -
Irak’taki depremde yüzlerce ölü binlerce yaralı var!

Irak’ın Süleymaniye şehrinde meydana gelen deprem büyük bir yıkıma yol açtı. Deprem nedeniyle İran’dan verilen resmi bilgilere göre en az 350 kişi hayatını kaybederken 6000’den fazla yaralı olduğu ifade ediliyor. Irak’ta ise 6 kişinin hayatını kaybettiği 68 kişinin ise yaralandığı belirtildi.
deprem-son-dakika

Deprem Türkiye’nin güney doğusunda da şiddetli bir şekilde hissedildi.

Öte yandan Kandilli Rasathanesi’nin verdiği bilgilere göre, bölgede 4.9, 4.3 ve 4.5 büyüklüğünde üç artçı deprem meydana geldi.

deprem

KİRMANŞAH’TA 3 GÜNLÜK ULUSAL YAS İLAN EDİLDİ

Irak ve İran’ın yanısıra Türkiye ve İsrail’de de hissedilen deprem en büyük hasar ve can kaybına İran’ın Kirmanşah vilayetinde neden oldu.

Ölenlerin çoğunun Irak sınırına 15 km uzaklıktaki Serpulzihab bölgesinden olduğu, burada yaşayan 142 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

İLGİLİ HABERTürkiye'de etkilenen iller: Diyarbakır, Bitlis, Mardin, Van, Şanlıurfa...Türkiye'de etkilenen iller: Diyarbakır, Bitlis, Mardin, Van, Şanlıurfa...

KIZILAY SEVKİYATA BAŞLADI

Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, Irak'ın kuzeyinde meydana gelen depremle ilgili açıklama yaptı. Kınık, Twitter'dan yaptığı açıklamada, “Ekiplerimizi bölgeye sevk ediyoruz, Irak Kızılayı ile irtibat halindeyiz. 3.000 çadır, 10.000 battaniye, 1 mobil mutfak, 3.000 ısıtıcı ve 10.000 yatak Adana Muş ve Elazığ Afet Bölge Depolarımızdan yükleniyor. Irak ve İran Kızılayı ile eşgüdüm halinde çalışıyoruz. Kuzey Irak Erbil depolarımızdan da sevkiyat hazırlığı yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERKuzey Irak'taki 7,3'lük deprem Türkiye'deki fay hatlarını etkiler mi? Uzmanından ilk açıklamaKuzey Irak'taki 7,3'lük deprem Türkiye'deki fay hatlarını etkiler mi? Uzmanından ilk açıklama

DIŞİŞLERİ: TÜRKİYE YARDIMA HAZIRDIR

Dışişleri Bakanlığı, Irak'ın kuzeyinde meydana gelen depremle ilgili açıklama yayımladı. Açıklamada, “Akşam saatlerinde merkez üssü Irak’ın Halepçe kentinin güneybatısı olan ve ilk belirlemelere göre 7.2 şiddetinde bir deprem yaşanmasından büyük üzüntü duyduk. Özellikle Iraklı Kürt kardeşlerimizin bulunduğu yerlerde yoğun şekilde hissedilen depremde hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Şu ana kadar, teyide muhtaç olmakla birlikte, az sayıda can kaybı yaşandığı yönündeki bilgiler bu elim hadisedeki tesellimizi oluşturmaktadır. Türkiye, ulusal kuruluşları AFAD ve Kızılay’la Irak halkının bu acı gününde yardıma hazırdır” denildi.

deprem-2

“TÜRKİYE’DE YIKIM YOK”

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ Irak’taki depreme ilişkin konuştu. Türkiye’de herhangi bir ilimizde yıkım veya hasarın olmadığını söyledi.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU, KENDİSİNE GELEN BİLGİLERİ PAYLAŞTI

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, depremin ardından Türkiye’nin Bağdat Büyükelçiliği’nden kendisine ulaşan mesajı Twitter’dan paylaştı. Mesajda, depremin Bağdat’tan da hissedildiği ancak büyükelçiliğinin depremden etkilenmediği kaydedildi. Irak’ta bulunan Türk vatandaşlarının herhangi bir durumda Bağdat büyükelçiliği ve Erbil’deki başkonsolosluğa başvurabilecekleri belirtilen açıklamada, Kerkük’ün eski mahallesinde bazı binalarda hasar tespit edildiği aktarıldı.

İLGİLİ HABERSon dakika... 6.8'lik bir deprem de daha! Bu sefer Kosta Rika'da!Son dakika... 6.8'lik bir deprem de daha! Bu sefer Kosta Rika'da!

HAKKARİ VALİSİNDEN AÇIKLAMA

Deprem Türkiye’nin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde birçok şehirde olduğu gibi Hakkari il genelinde de hissedildi. Hakkari’nin Çukurca, Yüksekova ve Şemdinli ilçesindeki vatandaşlar ise depremin şiddeti ile birlikte evlerini terk ederek dışarı çıktılar.

Hakkari Valisi Cüneyit Orhan Toprak, depremde can ve mal kaybının olmadığını belirterek, depremin merkez üssünün Irak’ın Süleymaniye kenti olduğunu söyledi.

 

Son güncelleme: 14:13 27.11.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more