Irak’tan Trump kararı sonrası ABD’ye missilleme

ABD Başkanı Donald Trump'ın nüfusu büyük oranda Müslüman olan 7 ülke vatandaşlarına yönelik imzaladığı kararnameye Irak'tan misilleme...

Irak’tan Trump kararı sonrası ABD’ye missilleme

Irak parlamentosu, ABD’nin bu hamlesine misilleme yapılmasına yönelik kararı onayladı. Parlamento bu yönde adım atılması için hükümete teklifte bulundu.

Eğer hükümet kararı onaylarsa, Irak, ABD’nin vize yasağına aynı şekilde karşılık verecek.

Trump'ın kararnamesine karşı büyük direniş: ABD resmen ayakta! İlginizi Çekebilir Trump'ın kararnamesine karşı büyük direniş: ABD resmen ayakta!

Öte yandan, Irak Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin Irak vatandaşlarına karşı uygulamaya başladığı seyahat yasağı kararının “yanlış” olduğunu belirterek, Washington'a kararını yeniden gözden geçirmesi için çağrıda bulundu.

Irak Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Yeni ABD hükümetinin bu yanlış kararı yeniden gözden geçirmesi gerekli” denildi.

ABD’ye Irak’tan bir tepki de Şii din adamı Mukteda el-Sadr’dan geldi.

Sadr yazılı açıklamasında, “Irak’a ve diğer ülkelere serbestçe giriyorsunuz ama onların ülkenize girmesini yasaklıyorsunuz. Bu küstahlıktır. Önce kendi vatandaşlarınızı Irak’tan çekin” ifadelerine yer verdi.

Dünya devleri Trump'ın kararına karşı kampanyalar başlattı İlginizi Çekebilir Dünya devleri Trump'ın kararına karşı kampanyalar başlattı

Irak’taki binlerce yardım görevlisi, müteahhit ve gazetecinin yanı sıra bu ülkedeki güvenlik güçlerine destek veren 5 binden fazla Amerikan askeri bulunuyor.

Trump'ın göçmen yasağı Türkiye'yi nasıl etkileyecek? İlginizi Çekebilir Trump'ın göçmen yasağı Türkiye'yi nasıl etkileyecek?

ABD Başkanı Trump’ın çıkarmaya çalıştığı ve mahkeme kararıyla kısmen askıya alınan başkanlık kararnamesi şunları öngörüyor:

  • “Yabancı Teröristlerin ABD'ye Girişinden Ülkeyi Korumak” başlıklı kararname, ABD’nin tüm mülteci programını 120 günlüğüne durduruyor.
  • “Terörle ilintili” olarak görülen ve nüfuslarının büyük çoğunluğu Müslüman olan bazı ülkelerin pasaportlarını taşıyanlar için 90 günlük seyahat yasağı getirildi. Bu kapsama giren İran, Irak, Libya, Somali, Sudan, Suriye ve Yemen vatandaşlarının vize başvurusu kabul edilmeyecek.
  • Suriyeli mültecilerin ülkeye girişi süresiz olarak yasaklandı.
  • Diğer mültecilere ise dört ay yasak getirildi.
  • ABD'nin 2017 mali yılında kabul edeceği mülteci sayısı 110 binden 50 bine düşürüldü.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...