Sözcü Plus Giriş

İran’da çok katlı bina çöktü: En az 30 ölü

İran'ın başkenti Tahran'daki 17 katlı bir bina çöktü. En az 30 kişinin öldüğü olayda çok sayıda insanın enkaz altında kaldığı belirtiliyor.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 16:56, 19/01/2017
İran’da çok katlı bina çöktü: En az 30 ölü

Tahran’ın merkezindeki tarihi binanın dokuzuncu katında çıkan yangına çok sayıda itfaiyeci müdahale etti. Ancak yangını söndürmeye çalışan itfaiyeciler binanın bir anda çökmesiyle enkaz altında kalarak can verdi.

Olayda ilk belirlemelere göre en az 30 itfaiyeci yaşamını yitirirken, 50 kişinin de enkaz altında olduğu öğrenildi.

 

Bina yakınında bulunan Türkiye ve İngiltere Büyükelçilikleri olay sonrasında güvenlik önlemi gereği boşaltıldı. İranlı yetkililer olayın bir terör olayı olmadığını açıkladı. Ancak yangının çıkış sebebi henüz belirlenemedi.

32849reiqwodkassluİran’ın devlet kanalı Press TV’nin haberine göre 1962’de inşa edilen “Plasco” isimli bina şehrin simgelerinden biriydi. İranlı Yahudi iş adamı Habib Elghanian tarafından yaptırılan Plasco, inşa edildiği dönemde kentin en yüksek binasıydı.

Bugün erken saatlerde başlayan yangının söndürülmesi için uzun saatlerdir itfaiye görev yapıyordu. Polis kordonuna alınan bölgede bulunan dükkan sahipleri geride kalan kıymetli eşyalarını geri almaya çalıştı.

iran
Yayınlanma Tarihi:12:44,