Sözcü Plus Giriş

Kuzey Kore yeni bir füze fırlattı

Kuzey Kore kısa menzilli bir füze fırlattı. Hem Güney Kore hem de Japonya füzeyi tespit ettiğini açıkladı.

01:20 -
Kuzey Kore yeni bir füze fırlattı

Japon hükümeti füzenin Japonya’nın kuzeyini hedef aldığı uyarısında bulunarak, Kuzey Japonya’da yaşayan halkı olası bir Kuzey Kore füzesine karşı tedbirli olmaya çağırdı.

Kuzey Kore’nin fırlattığı füzenin 3 parçası Japonya’nın Hokkaido adasının sularına düştü. Güney Kore ordusu da füzenin Japon Denizi’ne düştüğünü teyit etti.

JAPONYA GİRİŞİMDE BULUNMADI

Sputnik’te yer alan habere göre; füzenin geçişi sırasında hava savunma sistemleri alarma geçen Japonya’nın füzeyi düşürmek için herhangi bir girişimde bulunmadığı belirtildi.

Japonya, Kuzey Kore füzesinden hiçbir parçanın Japonya topraklarına düşmediğini ve herhangi bir zararın söz konusu olmadığını açıkladı.

SON DENEMEYİ GEÇTİĞİMİZ HAFTA YAPMIŞTI

Kuzey Kore son olarak geçtiğimiz hafta bir füze denemesi gerçekleştirmişti. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin yaptırım kararlarından sonra gerçekleşen bu deneme, Kore Yarımadası’ndaki gerilimi tırmandırmıştı.

ABD’DEN SERT AÇIKLAMA

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Kuzey Kore’nin füze denemesine ilişkin, “Bunu Amerika Birleşik Devletleri ve müttefiklerimize karşı provokatif bir davranış olarak görüyoruz” açıklamasında bulunmuştu.

Son güncelleme: android-time 10:28 05.09.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more