Sözcü Plus Giriş

Lübnan askerleri İsrail sınırında “hazır ol”a geçti

Lübnan ve İsrail arasında son dönemlerde yaşanan büyük gerginlikte yeni bir gelişme daha yaşandı. Lübnan Genelkurmay Başkanı General Joseph Avn tarafından yapılan açıklamada "İsrail'in tehditlerine karşı hazırız" ifadeleri kullanıldı.

10:56 -
Lübnan askerleri İsrail sınırında “hazır ol”a geçti

Lübnan Genelkurmay Başkanı Joseph Avn tarafından Twitter üzerinden yapılan açıklamada önemli ifadeler kullanıldı. Avn, İsrail-Lübnan arasında devam eden gerginlikle ilgili olarak, “İsrail’in tehdit ve ihlallerine karşı her zaman hazırlıklıyız” diye konuşurken, “Gerektiği takdirde Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 1701 sayılı kararı doğrultusunda ‘istikrarı korumak için’ harekete geçeriz” dedi.

BMGK’NIN 1701 SAYILI KARARI NEDİR?

1701 sayılı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararı, 2006 Lübnan Savaşı’nı sona erdirmek amacıyla 11 Ağustos 2006’da Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nce alınmış karardır. Karar, 15 üyenin hepsinin kabul oyu vermesiyle alınmıştır. Kararı 12 Ağustos’da Lübnan ve Hizbullah, 13 Ağustos’da ise İsrail kabul etmiştir. 14 Ağustos 8:00’da (yerel saat) ateşkes başlamıştır.

Kararın önemli noktaları şunlardır:

Çatışmalara son verilmesi.

Güney Lübnan’a Lübnan ve UNIFIL askerlerinin konuşlanmasına paralel olarak Israil’in Lübnan’da işgal ettiği bölgelerden çekilmesi.

Hizbullah’ın silahsızlandırılması.

Lübnan’ın, Lübnan hükümeti tarafından tamamen kontrol edilmesi.

Litani Nehrinin güneyinde Hizbullah dahil paramiliter nitelikle hiçbir bir gücün bulunmaması. (Vikipedi)

Son güncelleme: 14:06 27.11.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more