Merkel’den Türkiye açıklaması

Almanya Başbakanı Angela Merkel Parlamento'nun alt kanadına hitaben yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Nazi uygulaması' benzetmesine tepki gösterdi. Merkel, "Nazi dönemine yönelik açıklamalar sonlandırılmalı" dedi.

Merkel’den Türkiye açıklaması

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye ile yaşanan ‘kriz’ ile ilgili açıklamalarda bulundu. Merkel’in konuşmasından önemli satır başları şöyle:

— Nazi karşılaştırmaları hakkında ciddi bir yorum yapılamaz, o dönem olanları önemsizmiş gibi gösterir, Türkiye Nazi göndermelerini durdurmalı. Türkiye önemli bir ortak ancak Nazi karşılaştırması üzücü.

— Türkiye’nin içeride yaşadığı çatışmaların Almanya’ya taşınmaması için mümkün olan her şeyi yapmak istiyoruz.

Çavuşoğlu: Şu anki yönetime 'Nazi' demiyoruz İlginizi Çekebilir Çavuşoğlu: Şu anki yönetime 'Nazi' demiyoruz

— Türkiye’ye Alman-Türk vatandaşı gazeteciyi serbest bırakması çağrısında bulunuyorum.

— Türkiye ve diğerleriyle diyaloğumuzu demokrasi değerleri üzerine oturtmalıyız.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Nazi' benzetmesi büyük yankı uyandırdı İlginizi Çekebilir Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Nazi' benzetmesi büyük yankı uyandırdı
— Almanya’da yaşayan Türk kökenli vatandaşlar bizim toplumumuzun bir parçasıdır.– Türkiye’nin iç sorunlarının Almanya’ya taşınmaması için elimizden gelen her şeyi yapmak istiyoruz.Merkel ayrıca, Türkiye’de tutuklu bulunan Türk kökenli Alman gazeteci Deniz Yücel’in de serbest bırakılmasını istedi.

ERDOĞAN’IN ‘NAZİ’ BENZETMESİ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan geçen hafta yaptığı bir konuşmada, Türk bakanların Almanya’daki referandum etkinliklerinin iptali ile ilgili olarak, “Ben Nazizmin, Almanya’da bittiğini zannediyordum. Meğerse hâlâ devam ediyormuş” diyerek büyük tepki çekmişti.

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...