Musul operasyonu durduruldu

Irak ordusu Musul'da IŞİD'e karşı yürütülen operasyonu, sivil ölümlerini gerekçe göstererek durdurma kararı aldı. Musul'da perşembe günü koalisyon güçleri tarafından düzenlenen saldırıda 200 sivilin yaşamını yitirdiği açıklanmıştı.

Musul operasyonu durduruldu

Reuters’ın duyurduğu habere göre, Irak Federal Polis sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, “Son günlerde çok yüksek boyutlara ulaşan sivil ölümleri,  planımızı yeniden gözden geçirmek için operasyonu durdurma kararı almaya zorladı” denildi.

Evsiz kalan Musullular asker tarafından kontrol edilmek için bekletiliyor.

Evsiz kalan Musullular asker tarafından kontrol edilmek için bekletiliyor.

Koalisyon güçlerine ait uçaklarının birkaç gün önce Musul'un El Cedide Mahallesi'nde yaptığı bombardımanda 3 ev içerisinde bulunan 200 sivil hayatını kaybetmişti. Cenazelerin bir kısmının halen harabelerin altında olduğu ifade ediliyor.

Irak İnsan Hakları Gözlemevi, Musul'un batısında en az 500 sivile ait cesedin mahalle ve caddelerde mahsur kaldığını iddia etmişti.

Birleşmiş Milletler’den bugün yapılan açıklamada, Musul’dan gelen sivil ölümü haberlerinin endişe verici olduğu belirtildi.

Yerlerinden olan halk Musul'u terk etmeye çalışıyor.

Yerlerinden olan halk Musul’u terk etmeye çalışıyor.

Irak İnsan Hakları Gözlemevi tarafından açıklanan henüz doğrulanmamış reporlara göre 19 Şubat’tan bu yana Musul’da, Irak ordusu ve koalisyon güçlerinin ya da IŞİD’in düzenlendiği saldırılarda 700 civarında sivil öldü.

Musul’u IŞİD’den kurtarma operasyonu 17 Ekim’de başlatılmıştı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...