Sözcü Plus Giriş

Rusya o yasayı onayladı

Rus parlamentosunun alt kanadı Duma, yurtdışından finanse edilen basın kuruluşlarının yabancı ajan olarak tanınmasını öneren yasa düzenlemelerini onayladı.

11:05 -
Rusya o yasayı onayladı

Sputnik’in haberine göre bu adım, Russia Today televizyonunun, ABD’de başka bir devlet için lobicilik yapan kurumları hedef alan bir yasa kapsamında yabancı ajan olarak kayıt olmak zorunda bırakılmasını izledi.

Yurtdışından finansman edinen basın kuruluşlarının Rusya’da yabancı ajan olarak kayıt olmasını gerektiren düzenleme, Duma’da yapılan oylamada, 409 oyla kabul edildi. Düzenlemelere ‘hayır’ oyu veren ya da çekimser kalan olmadı.

Bu, yurtdışından finanse edilen basın kuruluşlarının da sivil toplum kuruluşları ile aynı biçimde değerlendirileceği anlamına geliyor.

İLGİLİ HABERRusya fena faka bastı: Bakın o görüntüler ne çıktı...Rusya fena faka bastı: Bakın o görüntüler ne çıktı...

Dışarıdan para yardımı alan sivil toplum kuruluşların bu yönde beyanda bulunmalarını gerektiren yabancı ajan yasası Rusya’da 2012’de kabul edilmişti. Yasalara uymayıp yabancı ajan olarak kayıt olmayan sivil toplum kuruluşlarını Rusya’da cezai yaptırımlar bekliyor.

ABD’NİN RT KARARININ ARDINDAN GELDİ

Duma’nın basın kuruluşlarının da yabancı ajan olarak kayıt altına alınmalarını öngören düzenlemeleri kabul edilmesi, Rus hükümetinin finanse ettiği Russia Today (RT) televizyonunun ABD’de baskı görmesini izledi.

ABD Adalet Bakanlığı, RT America’dan, başka bir devlet için lobicilik yapan kişi ve kurumları hedef alan bir yasa kapsamında yabancı ajan olarak kayıt olmasını istemişti. RT yöneticileri ABD’de yabancı ajan olarak kayıt olmayı kabul etmiş fakat bu kararı mahkemeye götüreceklerini söylemişti.

Son güncelleme: 14:11 27.11.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more