Sözcü Plus Giriş

Ruslar, Afrin’de ‘Terörle mücadele’ için üs kuruyormuş!

Rusya'nın, PKK'nın Suriye kolu olan YPG ile anlaşma yaparak Suriye'nin kuzeybatısında bir askeri üs kurma kararı aldı. Rus askerleri bu sabahtan itibaren Hatay sınırındaki Afrin'e zırhlı araçlarla giriş yaptı.

Zeynep GÜRCANLI
16:58 -
Ruslar, Afrin’de ‘Terörle mücadele’ için üs kuruyormuş!

Rusya’nın Suriye sınırında, Türkiye’nin  “PKK terör örgütünün uzantısı” ilan ettiği YPG kontrolündeki Afrin bölgesinde üs kurma gerekçesi, Ankara’yı çok kızdıracak; YPG sözcüsü, Rusya’nın Afrin’de “terörle mücadele anlaşması çerçevesinde” üs kuracağını açıkladı.

a

Üs işaretli yerde, Reyhanlı’nın tam karşısında…

PYD-YPG Sözcüsü Redor Halil’in, tüm uluslararası ajanslar tarafından haberleştirilen açıklamasına göre, anlaşmaya Suriye’deki Rus askeri komutanlığı ile YPG arasında varıldı. Halil açıklamada, “Rusya, Terörle mücadele anlaşması çerçevesinde üs kuracak” dedi. Rusya’nın kuracağı üste, YPG-PYD güçlerini “modern savaş yöntemleri konusunda eğiteceği” de açıklamada yeraldı.

 

YPG sözcüsü Redur Halil, Rusya ile anlaşmanın pazar günü yapıldığını açıkladı. Halil, Rus askeri birliklerinin zırhlı araçlarla şimdiden bölgeye ulaştığını ifade etti.
YPG’nin elinde olan Afrin’de kurulacak olan üste, terörle mücadelenin bir ayağı olarak Kürt militanlarının eğitimi sağlanacak.

Rus bayraklı zırhlı araçlar Afrin'de.

Rus bayraklı zırhlı araçlar Afrin’de.

TÜRKİYE, “MOSKOVA’DAKİ PYD OFİSİNİ KAPATIN” DERKEN…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Moskova’ya geçen hafta yaptığı ziyarette, kamuoyu önünde Moskova’daki PYD ofisinin kapatılması gerektiğini söylemişti. Ancak ruslar Moskova’daki ofisi kapatmak bir yana, Afrin’de PYD kontrolündeki bölgede, PYD güçlerini “yetiştirmek” için üs kurmaya karar verdi. PYD sözcüsü Halil, Afrin’de kurulacak olan üssün aynı zamanda “doğrudan irtibat ofisi” olarak da görev yapacağını söyledi.

 

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 13:52 30.03.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more