Sözcü Plus Giriş

Rusya’da çok tartışılan o yasa onaylandı

Rusya'da dış basın kuruluşlarını da "yabancı ajanlar kanunu"na dahil etmeyi ön gören yasa tasarısı parlamentonun üst kanadında onaylandı.

11:23 -
Rusya’da çok tartışılan o yasa onaylandı

ABD'nin Rus basın kuruluşlarına yönelik adımlarının ardından misilleme yapan Rusya'da, parlamentonun alt kanadından sonra üst kanadı olan Federasyon Konseyi de, “yurt dışından finanse edilen basın kuruluşlarının yabancı ajan olarak kaydedilmesini” öngören yasayı onayladı.

Rusya, ülkenin önemli medya kuruluşlarından Russia Today ve Sputnik’in (RT) yabancı bir ülkenin çıkarları için lobi faaliyetleri yapanları hedef alan bir yasa olan FARA kapsamında, yabancı ajan olarak kaydedilmesinin ardından, Washington’a yanıt vermek için harekete geçmişti.

İLGİLİ HABERKritik görüşme sonrası Rusya'dan Esad açıklamasıKritik görüşme sonrası Rusya'dan Esad açıklaması

Sputnik ve Russia Today (RT) Genel Yayın Yönetmeni Margarita Simonyan, 13 Kasım’da RT America’nın ABD Adalet Bakanlığı’nın talebi üzerine ‘yabancı ajan’ olarak kaydedildiğini açıklamıştı.

O KURUMLARA YAZI GÖNDERİLDİ

Şu ana kadar konuyla ilgili yazı gönderilen kurumlar arasında Amerika’nın Sesi (VOA) ve Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL) gibi kuruluşların olduğu belirtildi.

Son güncelleme: 14:25 04.12.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more