Sözcü Plus Giriş

Soykırım kurbanları anılıyor

Tam 22 yıl önce tüm dünyanın gözü önünde gerçekleştirilen Srebrenitsa Soykırımı'nın kurbanları, bugün düzenlenen ve binlerce kişinin katıldığı törenle anılıyor.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 15:27, 11/07/2017
Soykırım kurbanları anılıyor

Sırp ordusu tarafından 22 yıl önce gerçekleştirilen soykırımda hayatını kaybedenler Potoçari Anıt Mezarlığı’nda anılıyor.

Kimlik tespiti yapılan 71 kurbanın cenazesi öğle namazının ardından Potoçari’de defnedilecek. Binlerce kişi Potoçari'de bir araya gelirken, katliamda hayatını kaybedenlerin yakınları, sevdiklerinin mezarı başında gözyaşları içinde dua etti.

Kimlik tespiti yapılan 71 kurbanla birlikte Potoçari'de mezarı bulunan kurbanların sayısı 6 bin 575’e yükselecek.

Öte yandan, törende Türkiye'yi ise Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş temsil ediyor. Burada yaptığı konuşmada Kurtulmuş, “11 Temmuz 1995 de büyük bir insanlık dramı yaşayan Srebrenitsa halkının yanında olmanın bizim için bir insanlık ödevi insanlık görevi olduğunu ifade etmek istiyorum” dedi.

“20. yüzyılın sonunda şu binada 1995 yılının temmuz ayının 11. günü biten bir dram yaşandı” diyen Kurtulmuş, şunları söyledi:

“Dünyanın gözü önünde çağdaş modern Avrupa kıtasının hem de en modern en çağdaş ülkelerinden birisinde maalesef herkes gözlerini kapattı kulaklarını tıkadı. Ve burada yükselen insanlık çığlıklarını görmez oldu. Burada aylar süren büyük bir hazırlıktan sonra açıkça bir katliam açıkça bir soykırım ortaya konuldu. Ne yazık ki bütün dünya bu soykırımı seyretti. Duymadı görmedi. Şimdi dünya olarak hep beraber bunun hesabını vermek zorundayız. Biz bu geçmiş olayları bir nefret, bir kin vesilesi olarak asla hafızalarımızda tutmayacağız. Ama zalimlerden hesap sormanın mazlumlar için yapılabilecek en önemli hizmet olduğunun da farkında olacağız. Ben mazlumun yanındayım demek kuru bir sözle geçerli değildir. Mazlumun yanında olmak zalimin karşısına dikilmek sen zulmediyorsun ve zulmettin demekten geçiyor. Onun için buradaki katliamda hayatını kaybedenler için derin üzüntüler duyuyoruz. Ancak aynı şekilde de bu süreç içerisinde zalimlere karşı neler yapabiliriz, zalimlerin zulmünü nasıl engelleyebiliriz onu da gözden geçirmemiz gerekiyor.”

FOTO: REUTERS

FOTO: REUTERS

SOYKIRIMCI OLDUĞU TESCİLLENMİŞTİ

Hollanda Lahey’deki Uluslararası Ceza Mahkemesi, geçen yıl Bosnalı Sırpların eski lideri Radovan Karadzic’in 8 bin Müslüman’ın katledildiği Srebrenitsa’da soykırım suçu işlediği yönünde karar vererek, Sırp lideri 40 yıl hapse mahkûm etmişti.

‘Bosna Kasabı’ olarak anılan Karadzic, 1992-1998 yılları arasında 100 bin kişinin hayatına mâl olan, 4 milyon Bosnalının evsiz kalmasına yol açan savaştaki rolü nedeniyle savaş suçları, insanlığa karşı suçlar ve soykırım ile suçlanıyordu.

71 yaşındaki Karadzic, savaştan sonra 13 yıl kaçmış, sonunda 2008 yılında Belgrad’da yakalanmış ve yargı önüne çıkarılmıştı.

Yayınlanma Tarihi:13:58,