Sözcü Plus Giriş

“Şüpheli ve gizemli bir durum…”

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Suudi Arabistan'da bulunan ve 4 Kasım'da istifa ettiğini duyuran Başbakan Hariri ile ilgili bir açıklama yayımladı.

16:13 -
“Şüpheli ve gizemli bir durum…”

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Riyad’da istifasını açıkladıktan sonra, kayıplara karışan Başbakan Hariri’nin kaçırıldığını iddia etti.

Avn, Hariri’nin söylediklerinin hükümsüz olduğunu ve Suudi Arabistan yetkililerinden açıklama beklediğini ifade etti.
Lübnan, geçtiğimiz haftasonu gittiği Riyad’da istifa eden ve Beyrut’a dönmeyen Başbakan Saad Hariri’nin ülkeye dönmesini bekliyor.

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan yönetimine Hariri’nin Beyrut’a dönmesini neden engellediklerini açıklama çağrısı yaptı.

“ŞÜPHELİ VE GİZEMLİ BİR DURUM”

Avn yaptığı açıklamada, “Lübnan, başbakanın uluslararası anlaşmalar aykırı bir durumda tutulmasını kabul etmiyor” ifadelerini kullandı.

Hariri’nin Suudi Arabistan’da şüpheli ve gizemli bir durumda yaşadığını belirten Avn, bu durumdan ötürü Lübnan Başbakanı’nın söylediklerinin hükümsüz olduğunu ifade etti.

SUUDİ YETKİLİLERDEN AÇIKLAMA İSTEDİ

Lübnan, başbakanının uluslararası antlaşmalarla ve devletler arası hukukla çelişen bir durumda tutulmasını kabul edemez ifadesini kullanan Avn, Suudi yetkililerin açıklama yapmasını istedi.

Öte yandan Avn’ın yabancı büyükelçilerle yaptığı görüşmede, Hariri’nin kaçırıldığı bilgisini paylaştığı belirtildi.

Hizbullah lideri Hasan Nasrallah da dün yaptığı açıklamada, Hariri’nin Suudi Arabistan’da zorla tutulduğunu belirtmiş ve Suudi Arabistan’ın Lübnan’a ve Hizbullah’a savaş açtığını söylemişti.

NE OLMUŞTU?

Lübnan Başbakanı Saad Hariri, geçtiğimiz haftasonu Kral Selman’ın daveti üzerine Riyad’a gitmiş, Riyad’da görevinden istifa ettiğini açıklamıştı.

Hariri, canlı yayında istifa mektubunu okurken İran ve Hizbullah’ı suçlayarak, can güvenliğinden endişe ettiğini belirtmişti. Ancak istifa sonrasında Hariri’nin Lübnan’a dönmemesi, Lübnan Başbakanı’nın zorla Riyad’da tutuldu yorumlarına neden oldu.

Hariri’nin konuyla ilgili bir açıklama yapmaması da söylentileri arttırdı.

Son olarak İngiliz Independent gazetesinde yazılar yazan Ortadoğu uzmanı yazar Robert Fisk, Hariri’nin uçaktan iner inmez gözaltına alındığını ve cep telefonuna el konulduğunu iddia etti. Fisk’in yazısında Hariri’nin istifa mektubunun Suudi yetkililer tarafından yazıldığı ve zorla okutulduğu iddiası da yer aldı.

Son güncelleme: 13:54 30.11.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more