Sözcü Plus Giriş

Trump’tan ilk röportajında skandal ‘Afganistan’ benzetmesi

ABD Başkanı Donald Trump, 20 Ocak'ta görevine başladıktan sonra ilk röportajını verdi. Pek çok konunun masaya yatırıldığı röportaja Trump'ın yaptığı "Afganistan" benzetmesi damgasını vurdu.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 11:13, 03/03/2017
Trump’tan ilk röportajında skandal ‘Afganistan’ benzetmesi

ABC News kanalından David Muir’e konuşan Trump, ABD’nin en büyük üçüncü kenti Chicago’daki suç oranına dikkat çekerken, “Chicago’da yaşananlar Afganistan’da olmuyor” dedi.

Kentin kontrolden çıktığını belirten Trump burada bir “katliam” yaşandığını söyledi.

İlginizi ÇekebilirTrump'tan Suriye'de 'güvenli bölge' çıkışıTrump'tan Suriye'de 'güvenli bölge' çıkışı
Muir’in, ABD Başkanı’na “Chicago bu korkunç katliamı düzeltemezse oraya Federalleri gönderirim” sözlerini hatırlatarak tam olarak neyi kastettiğini sordu.
abc389042dsjad
“Binlerce insan çok kısa bir zaman dilimi içinde öldürüldü. Daha yeni başladığımız bu sene, felaketi yaşadığımız geçen seneden bile daha kötü. İşlerini doğru yapmıyorlar” diyen Trump, Chicago’nun yardım istemesi halinde, gerekli yardımı göndereceğini ifade etti.Trump bu soruya şöyle karşılık verdi: “Bu katliam. Bu korkunç bir katliam. Chicago’da yaşananlar Afganistan’da olmuyor. Chicago savaş alanı gibi. Chicago, sizin her gece haber yaptığınız Ortadoğu’daki bazı yerlerden daha kötü.”

Trump’ın daha önce Chicago Valisi Rahm Emanuel’i cinayet oranlarını düşürmesi gerektiği konusunda uyardığı biliniyor. Ocak ayı henüz bitmeden, yaşanan cinayet kentte rekor kırdı.
Kentte geçen yıl 762 kişi cinayete kurban gitti.

‘Bu bir Müslüman yasağı değil’

ABC televizyonuyla mülakatında Trump ülkesine göçün sınırlanmasına ilişkin kararnameye de değindi.

Bunun Müslümanlar’a getirilen bir yasak anlamına gelmediğini söyleyen Trump, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hayır bu bir Müslüman yasağı değil. Ancak büyük bir terörün olduğu ülkelere getirilen bir yasak. İnsanlarının buraya gelerek büyük sorunlara neden olacağı ülkeler. Birçoğu büyük bir yıkım yaratmak isteyen insanların girişine izin vermediğimizde de, ülkemizin başında yeterince sorun var.”

Röportajı yapan David Muir’in ısrarla bu ülkelerin hangileri olduğunu sorması üzerine Trump, listenin daha sonra açıklanacağını söyledi:

“Buraya çoğu zaman, bazı durumlarda şeytani niyetlerle gelen insanlara bakıyorsunuz. Bunu istemiyorum. Onlar IŞİD. Buraya sahte beyanlarla geliyorlar. Ben güvenli bir ülkenin başkanı olacağım.”

Trump, tüm vakalar için “aşırı güvenlik incelemeleri” yapılacağını belirterek, “Sorun yaratabileceklerine ilişkin az bir ihtimal de olsa, o insanları ülkeye almayacağız” dedi.

Yayınlanma Tarihi:11:02,