WikiLeaks’in CIA ifşası ile ilgili soruşturma başlatıldı

ABD'de, Merkezi Haber Alma Teşkilatı'nın (CIA) gizli elektronik dinleme araçlarına ait olduğu iddia edilen belgelerin internet sitesi WikiLeaks'e sızdırılması ile ilgili olarak cezai soruşturma başlatıldı.

WikiLeaks’in CIA ifşası ile ilgili soruşturma başlatıldı

BBC Türkçe’nin aktardığı habere göre Amerikan medyasına konuşan yetkililer, soruşturmayı CIA ve Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) birlikte yürüttüğünü söyledi.

WikiLeaks, Salı günü “CIA’e yönelik en büyük ifşasına” başladığını duyurarak, kurum ile ilgili olduğunu iddia ettiği 8 bin 761 belgeyi yayımlamıştı.

“Vault 7” takma ismi verilen belgelerde, CIA’in geliştirdiği yazılımlarla akıllı telefonlar, bilgisayarlar ve internete bağlanan televizyonlara nasıl sızdığının yer aldığı öne sürülüyor.

WikiLeaks CIA'den sızdırılan binlerce belge yayımladı İlginizi Çekebilir WikiLeaks CIA'den sızdırılan binlerce belge yayımladı

WikiLeaks: CIA, akıllı telefonlar ve televizyonlar üzerinden ortam dinleme yapıyor

Zaman içerisinde yayınlanacak milyonlarca belgede CIA’in siber saldırı kabiliyetlerini casusluk için nasıl kullandığının bulunacağı belirtilmişti. Belgelerin yayımlanma amacının CIA’in yetkilerini aşıp aşmadığının tartışılması olduğu vurgulanmıştı.

CIA, FBI ve Beyaz Saray ise Salı günü sızdırılan belgelerin orijinal olup olmadığı hakkında yorum yapmadı.

WikiLeaks belgelerinin muhatabı olan devlerden açıklama var İlginizi Çekebilir WikiLeaks belgelerinin muhatabı olan devlerden açıklama var

CIA: WikiLeaks Amerikalıların hayatlarını tehlikeye atıyor

Öte yandan CIA, WikiLeaks’i, Amerikalıları hayatlarını tehlikeye atmakla suçladı.

CIA’den yapılan açıklamada, “Amerikan halkı, WikiLeaks’in, istihbarat servislerinin Amerika’yı teröristlerden ve düşmanlardan koruma yeteneğine zarar verecek her tür ifşasından fazlasıyla rahatsız olmalıdır” ifadesi yer aldı.

Açıklamada ayrıca bu tür ifşaların hem Amerikan istihbarat personelini ve operasyonlarını tehlikeye attığı, hem de ABD’nin düşmanlarına ülkeye zarar verme imkanı sağladığı vurgulandı.

Wikileaks'in 'CIA deşifresi'nin ardından şirketler harekete geçti İlginizi Çekebilir Wikileaks'in 'CIA deşifresi'nin ardından şirketler harekete geçti

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...