Sözcü Plus Giriş

Zarrab davasında çok kritik gelişme…

ABD'de tutuklu bulunan Reza Zarrab'ın davası Ağustos ayına ertelendi. Ancak Zarrab, jüri karşısına çıkmadan önce, davanın savcısı Preet Bharara ile Zarrab'ın avukatları arasındaki "taktik savaşları" sürüyor.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 15:49, 16/02/2017
Zarrab davasında çok kritik gelişme…

Savcı Bharara’nın bu çerçevedeki son hamlesi, ABD’de mahkemeleri dolandırmakla suçlanan Zarrab’ın avukatlarının bağlı olduğu avukatlık şirketinin, aynı zamanda “dolandırıldığı iddia edilen bankaları da temsil ettikleri” bilgisini mahkemeyle paylaşması olmuştu.

Bharara, bu durumun Zarrab ile dolandırıldığını iddia ettiği bankalar arasında “çıkar çatışmasına” neden olacağını vurgulayarak, bu durumdaki avukatlık şirketi Kirkland & Ellis’in davadan çekilmesi gerektiğini savunmuştu.

Avukatlık şirketi ise, “bir çıkar çatışması bulunmadığını” savunmuş, davanın Hakimi Richard Berman ise konuyu sanık Reza Zarrab’a sormuştu.

Zarrab’ın da avukatlık şirketlerinden “memnun olduğunu”, “çıkar çatışması görmediğini” ve “durumun tamamıyla farkında olduğunu” mahkemeye iletmesinin ardından, Hakim Berman bu konudaki son kararı verdi:

Berman, taraflara yazılı olarak bildirdiği kararında Zarrab’ın, “kendisini temsil eden hukuk firmasının davada adı geçen diğer bankacılık kuruluşlarını da temsil ettiğinin farkında olduğunu, bu durumu kabul ettiğini” belirtti.

Savcı Bharara’nın bu hamlesi sonucunda, Zarrab’ın bundan sonra, Ağustos ayında yapılacak jürili duruşmalar sırasında bu konuyu gündeme getirip, davayı düşürme ya da sonuca itiraz etme hakkı da ortadan kalkmış oldu.

Yayınlanma Tarihi:15:07,