Sözcü Plus Giriş

Sosyal içiciler dikkat

ABD'de yapılan kapsamlı bir araştırmaya göre sigaranın, düzenli kullanıcılar ile "sosyal içiciler"e neredeyse aynı zararı verdiğini ortaya çıkardı.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 16:30, 15/05/2017
Sosyal içiciler dikkat

Bilim dünyası, sigara içmenin zararlarına dair kapsamlı araştırmalarını sık sık güncelliyor. Yakın zamanda ABD’deki Ohio State Üniversitesi’nde yapılan bir arşatırma sosyal ortamlarda sigara içenlerin de en az düzenli sigara içenler kadar zarar gördüğünü ortaya çıkardı.

2012 ve 2016 arasında 39.555 kişiden elde edilen verilerle yapılan araştırmada bilim insanları, düzenli olarak sigara içenler ile sosyal tiryakilerin, sigaranın olumsuz etkilerine neredeyse eşit oranda maruz kaldığı belirlendi.

Tansiyon seviyesi düzenli içenlerde yüzde 76 oranında artarken, sosyal içicilerde bu oran %75 seviyelerinde. Kolesterol seviyesi ise düzenli sigara içenlerde %55 seviyelerindeyken, sosyal içicilerde %53 seviyelerinde seyrediyor.

Öyle ki yapılan araştırmaya göre düzenli ve sosyal düzeyde sigara içenlerin tansiyon ve kolesterol seviyelerinin yakın oranlarda etkilendiği belirlendi.

Araştırmayı yürüten Kate Gawlik, “Bu araştırma, ne düzeyde tüketilirse tüketilsin sigaranın kalp ve damar sağlığını olumsuz yönde etkilediğini ortaya çıkardı. Sosyal içicilik de büyük bir kalp sağlığı düşmanı ifadesini kullandı” ifadesini kullandı.

Öte yandan Medical University of South Carolina’dan araştırmayı yürüten Michael Cummings, “Her sigara vücuda zarar veriyor” yorumunu yaptı.

Yayınlanma Tarihi:15:03,