Stuttgart’ta dizel araçlar yasaklandı

Almanya'da Stuttgart İdari Mahkemesi, dizel motorlu araçların 1 Ocak 2018'den itibaren trafiğe çıkmasının yasaklanmasına karar verdi.

Stuttgart’ta dizel araçlar yasaklandı

‘Alman Çevreyi Koruma’ örgütünün dizel motorlu araçları yasaklatma talebini haklı bulan Stuttgart İdari Mahkemesi, Stuttgart kentinde dizel motorlu araçların kullanılmasının en kısa zamanda yasaklanmasına karar verdi.

Karara göre 1 Ocak 2018’den itibaren Baden-Württemberg eyalet başkentinde dizel motorlu araçlar trafiğe çıkamayacak. Kararda temyiz yolunun açık olduğu belirtildi.

“İNSAN SAĞLIĞININ KORUNMASI DAHA ÖNEMLİ”

hürriyet’in haberine göre; Karar gerekçesinde dizel araçların yasaklanmasının sağlığa zararlı nitrik oksit emisyonuna karşı korunma açısından gerekli olduğu ve dizel motorların emisyon azaltıcı önlemlerle takviye edilmesinin aynı sonucu vermeyeceği belirtildi. Mahkeme insan sağlığının korunmasının mülkiyet hakkının ve dizel motorlu araç sahiplerinin hareket serbestisinin korunmasından daha önemli olduğuna hükmetti.

Alman Çevreyi Koruma örgütü 2015 yılında havadaki nitrik oksit miktarının bütün ölçüm noktalarında izin verilen miktarın bir katına kadar yüksek çıktığı ve zehirli gaz miktarının ancak dizel motorlu araçların trafikten men edilmesiyle azaltılabileceği gerekçesiyle Baden-Württemberg eyaletine dava açmıştı.

Örgüt Düsseldorf kentinde de mahkeme tarafından haklı bulunmuş ve karar bir üst mahkemeye havale edilmişti. Örgüt başkanı Resch İdari Mahkeme kararının önümüzdeki hafta hükümet ve şirket temsilcilerinin katılacağı Berlin’deki ‘dizel zirvesinde’ dikkate alınacağı umudunda olduklarını söyledi.