Sözcü Plus Giriş

Suriye Barış Kongresi’ne kim katılacak?

Suriye'de devam eden savaşta tarafların uzlaşması için bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in gerçekleştirdiği zirvenin ardından ortak bildiri yayınlandı. Ortak bildiride, Suriye Ulusal Diyalog Kongresi'ne Suriye'deki muhaliflerin katılacağı kaydedildi.

21:34 -
Suriye Barış Kongresi’ne kim katılacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin katıldığı Soçi’deki üçlü zirvenin ardından liderler ortak bildiri yayınladı. Açıklamaya göre, İran Cumhurbaşkanı Hassan Ruhani, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Soçi'de bir araya gelerek, Suriye'de BM Güvenlik Konseyi'nin 2254 sayılı kararıyla öngörülen çerçevede barış ve istikrarının tesis edilmesi amacıyla İran, Rusya ve Türkiye arasındaki aktif işbirliğinin sürdürülmesi hususundaki kararlılıklarını teyit etti.

İLGİLİ HABERSon dakika... Soçi'de üçlü kritik Suriye zirvesi sona erdiSon dakika... Soçi'de üçlü kritik Suriye zirvesi sona erdi
Devlet başkanları; İran, Rusya ve Türkiye'nin garantörleri olduğu Suriye'deki ateşkes rejiminin muhafaza ve tahkim edilmesi hususundaki üçlü eşgüdümün mevcut seviyesinden duydukları memnuniyeti ifade etti.

Devlet başkanları, Suriye'de BM Güvenlik Konseyi tarafından tanımlanmış terörist gruplarla mücadelede yıllar süren uluslararası çabalar sonrasında, ateşkes rejiminin tesis edildiği 29 Aralık 2016 tarihinden bu yana geçen 11 aylık sürede IŞİD, Nusra Cephesi ve BM Güvenlik Konseyi tarafından tanımlanan diğer tüm terör örgütlerinin ortadan kaldırılması hedefine yaklaşılmasında önemli ilerleme sağlandığını ve İran, Türkiye ve Rusya'nın bu örgütlerin tam anlamıyla yenilgiye uğratılmasına yönelik işbirliğini sürdüreceklerini not etti.

ASTANA FORMATI KAZANIM SAĞLADI
Devlet başkanları, Astana süreci sonucunda Suriye'de tesis edilen gerginliği azaltma bölgelerinin oldukça etkili olduğunu ve şiddetin azaltılmasına, insani mağduriyetlerin giderilmesine, mülteci akımının engellenmesine ve mülteciler ile yerlerinden edilmiş kişilerin güvenli şekilde geri dönüşleri için koşulların hazırlanmasına yönelik çalışmaların başlatılmasına önemli ölçüde yardımcı olduğunu vurguladı.
Devlet başkanları, “Astana formatının” ve getirdiği kazanımların Suriye'de barış ve istikrara katkı sağlanmasında etkili bir araç haline geldiğini tespit etti. Devlet başkanları; İran, Rusya ve Türkiye'nin şiddetin azaltılmasında sağlanan ilerlemenin kaybedilmemesinin teminine yönelik eşgüdümlü çabalarını sürdürmeyi kararlaştırdı. Suriyelilere; ülkelerinin birliğini yeniden tesis etmelerinde Suriye halkının desteğini alacak bir anayasayla sonuçlanmak üzere, Suriyelilerin öncülüğünde ve sahipliğinde yürütülecek kapsayıcı, özgür, adil ve şeffaf bir süreç ve katılmaya ehil tüm Suriyelilerin BM’nin uygun şekilde gözetimi altında oy kullanacağı serbest ve adil seçimler vasıtasıyla ihtilafa siyasi çözüm bulmalarında yardımcı olmak hususunda mutabık kalındı.

SURİYE ULUSAL DİYALOG KONGRESİ’NE KATILIM
Devlet başkanları, Suriye Arap Cumhuriyeti'nin egemenliğine, bağımsızlığına, birliğine ve toprak bütünlüğüne olan kuvvetli taahhütlerini teyit ederek bahsi geçen gerginliği azaltma bölgelerinin tesis edilmesinin ve Suriye ihtilafının çözümüne yönelik hiçbir siyasi girişimin Suriye Arap Cumhuriyeti'nin egemenliğine, bağımsızlığına, birliğine ve toprak bütünlüğüne hiçbir suretle halel getiremeyeceğini vurguladı.
Devlet başkanları Suriye Arap Cumhuriyeti Hükümeti temsilcilerini ve Suriye’nin egemenliğine, bağımsızlığına, birliğine, toprak bütünlüğüne ve parçalanamaz karakterine bağlı olan muhalefeti yakın gelecekte Soçi'de düzenlenecek Suriye Ulusal Diyalog Kongresi'ne yapıcı şekilde katılım sağlamaya çağırdı. Kongrenin başarısı için aktif katkıda bulunmak hususunda mutabık kalındı. İran, Rusya ve Türkiye, kongrenin katılımcılarını aralarında istişare ederek kararlaştıracak.

ULUSLARARASI KAMUOYU DESTEK VERMELİ
Devlet başkanları hızlı, güvenli ve kesintisiz insani yardım erişimine olan ihtiyacın altını çizdi, siyasi süreç ve kalıcı ateşkes için daha iyi koşulların tesis edilmesi amacıyla, tutukluların/alıkonulmuş kimselerin serbest bırakılması, cenazelerin iadesi ve kayıp kişilerin kimliklerinin tespiti de dahil olmak üzere, Suriye'deki tarafların güven arttırıcı önlemler alması gerektiğini vurguladı. Uluslararası toplumun ilgili üyelerine; Suriye halkına ilave yardımlar göndermek, insani mayın temizliği faaliyetlerini kolaylaştırmak, tarihi mirası korumak ve sosyal ve ekonomik tesisler de dahil olmak üzere temel altyapıyı yeniden tesis etmek vb. suretiyle Suriye'deki gerginliğin azaltılması ve istikrarın sağlanması sürecine destek vermeleri çağrısında bulunuldu.

Devlet başkanları, Suriye'deki ihtilafın çözümünde İran, Rusya ve Türkiye arasındaki işbirliği sayesinde sağlanan ilerlemenin bölgedeki genel duruma olumlu bir etki yapacağını ve etnik ve mezhepsel ayrışma riskini azaltacağını umduklarını ifade etti. Devlet başkanları, gerektiğinde yeniden bir araya gelmeyi kararlaştırdı.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more