Sözcü Plus Giriş

Suudi Arabistan Türkiye’den 6 ANKA alacak

Suudi Arabistan yönetiminin Türkiye'den 6 ANKA insansız hava uçağı ve 2 yer kontrol istasyonu satın almayı planladığı öne sürüldü. Açıklama savunma sistemleri ve savunma alanında yaptığı haberlerle bilinen Defence News internet sitesinden geldi.

Sozcu.com.tr
15:21 -
Suudi Arabistan Türkiye’den 6 ANKA alacak

Defence News’ün haberinde, Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) tarafından geliştirilen sistemlere Suudi Arabistan yönetiminin sıcak baktığı belirtiliyor. Açıklamayı TAI’nin Kurumsal İletişim ve Pazarlama Müdürü Görkem Bilgi yaparken, “Suudi Arabistan ve Türkiye arasındaki müzakereler 2013’ten beri devam ediyor fakat henüz imzalar atılmadı. Suudiler keşif konusunda bazı taleplerde bulundu ve anlaşmanın bu tarafı için görüşmeler devam ediyor” ifadesini kullandı.

Haberde ismini açıklamayan bir başka kaynak, “finansal ve yönetimsel bazı sorunlar olduğunu ve düşük petrol fiyatlarından dolayı Suudilerin hava araçlarının harcamalarını azalttığı”nı öne sürdü. Bir diğer askeri kaynak ise, “Birleşik Arap Emirlikleri hava araçlarını almak için müzakere yaptı fakat henüz net bir sonuç çıkmadı. Özellikle BAE’nin de kendi insansız sistemlerini geliştirmesinden dolayı” dedi.

Son güncelleme: 15:26 19.11.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more