Sözcü Plus Giriş

Suudi Arabistan ve İran adım adım savaşa mı gidiyor?

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adel Al-Jubeir, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "İran'ın bölgede yaşanan kaosun en önemli nedeni olduğunu" savundu.

08:34 -
Suudi Arabistan ve İran adım adım savaşa mı gidiyor?

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adel Al-Jubeir, İran’ın müdahalelerinin “komşu ülkelerin güvenliğine zarar verdiğini, uluslararası barış ve güvenliği tehdit ettiğini” ileri sürerek, “Ulusal güvenliğimizi ihlal eden hiçbir şeye izin vermeyeceğiz” uyarısında bulundu.

İLGİLİ HABERSuudi Arabistan, füze saldırılarından dolayı İran'ı sorumlu tuttu!Suudi Arabistan, füze saldırılarından dolayı İran'ı sorumlu tuttu!

Adel Al-Jubeir Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “İran’ın bölgede yaşanan kaosun en önemli nedeni olduğunu” savundu.

Suudi Arabistan’da son 24 saat içerisinde 2 prens hayatlarını kaybederken, ülkenin en önemli isimlerine ve şirketlerine karşı rüşvet operasyonları da sürüyor.

Ülkenin en büyük turizm şirketi olan Al Tayyar Travel şirketinin sahibi Nasser bin Aqeel Al-Tayyar’da göz altına alındı. Şirketten yapılan açıklamada, müşterilerine karşı sorumluluklarının bulunduğu ve çalışmaların devam ettiği belirtildi.

İLGİLİ HABERSuudi Arabistan'dan çok sert açıklamaSuudi Arabistan'dan çok sert açıklama

Kral Salman Bin Abdulaziz dün helikopter kazasında hayatını kaybeden Asir Eyalet Vali Yardımcısı Prens Mansour Bin Muqrin’in babası Prens Muqrin Bin Abdulaziz’e bağsağlığı ziyaretinde bulundu.

Hayatını kaybeden prensin cenazesi bugün Riyad’ta İmam Türki Bin Abdullah camisinde ikindi namazı sonrası kılınacak olan cenaze namazının ardından toprağa verilecek.

Bir çok bakan ve üst düzey yetkilinin görevden alınarak tutuklanmalarının ardından, Kral Salman Bin Abdulaziz, Ulusal Muhafız Bakanlığına atanan Khalid Bin Ayyaf al-Muqrin ve Ekonomi Planlama Bakanı Muhammed Al-Tuwaijri ile bir araya geldi. yeni bakanlar yemin ederek görevlerine başladı. Kral ile iki yeni bakanın çektirdikleri fotoğraf ülkenin resmi haber ajansı SPA tarafından servis edildi. (DHA)

İLGİLİ HABERSuudi Arabistan'da flaş toplantıSuudi Arabistan'da flaş toplantı

KRİZİ YEMEN’DEN ATILAN FÜZE TETİKLEDİ

İran ile Suudi Arabistan arasında yaşanan kriz, Yemen’den Suudi Arabistan’a atılan balistik füze ile başladı. Irak’taki İran destekli milislerin varlığı nedeniyle uzun süredir gergin olan iki ülkenin arasında ipler bu olaydan sonra kopma noktasına geldi.

Suudi Arabistan, Yemen’den atılan balistik füze saldırılarından dolayı İran’ı sorumlu tutmuş ve balistik füze saldırısını “savaş ilanı” olarak nitelendirmişti. Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon misilleme olarak Yemen'deki tüm kara sınır geçiş yerlerini, liman ve havalimanlarını kapatmıştı.

İLGİLİ HABERSuudi Arabistan'da helikopter düştü! Prens ve 8 üst düzey yetkili öldüSuudi Arabistan'da helikopter düştü! Prens ve 8 üst düzey yetkili öldü

İRAN’DAN YANIT GECİKMEDİ

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kasımi, Yemen’den Riyad’a atıldığı belirtilen balistik füzenin arkasında İran’ın olduğu suçlamalarını ‘adaletsiz, sorumsuz, yıkıcı ve provokatif’ olarak niteledi. Kasımi, iddiaların “asılsız yalanlar” olduğunu savunurken Suudi Arabistan’ın açıklamasını “psikolojik operasyon” olarak değerlendirdi.

SUUDİ ARABİSTAN LÜBNAN’I DA TEHDİT ETTİ

Öte yandan Suudi Arabistan, Lübnan’ı da tehdit etti. Suudi Arabistan Körfez İşleri Bakanı, “Hizbullah’ın Suudi Arabistan’a yönelik hareketleri sebebiyle Lübnan’ı savaş ilan eden bir ülke olarak göreceğiz”diye konuşmuştu.

İLGİLİ HABERSuudi prenslere 5 yıldızlı gözaltıSuudi prenslere 5 yıldızlı gözaltı

Suudi bakan, Lübnan hükümetinin, Hizbullah'ın Suudi Arabistan'a yönelik tehlikeden haberdar olması gerektiğini ifade ederek, “Hizbullah militanlarının Suudi Arabistan’a yönelik hareketleri sebebiyle Lübnan’ı savaş ilan eden bir ülke olarak göreceğiz” açıklamalarında bulunmuştu.

HARİRİ SUUDİ ARABİSTAN KRALI İLE GÖRÜŞMÜŞTÜ

Bölgedeki gerginlik sürerken Suudi Arabistan’da bulunan eski Lübnan Başbakanı Hariri, Suudi Arabistan Kralı Selman ile bir araya geldi. Görüşmede Lübnan’daki son durumun masaya yatırıldığı açıklandı.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 10:00 07.11.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more