Suudi Tümgeneral’den Londra’da çirkin hareket

Yemen'de Şii Husi milislerine karşı savaşan Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun sözcüsü Suudi Tümgeneral Ahmed Asiri Londra'da kendisine karşı protesto gösterisi düzenleyen bir eylemciye orta parmağını gösterdi.

Suudi Tümgeneral’den Londra’da çirkin hareket

Suudi Savunma Bakanlığı danışmanı ve Yemen’de Şii Husi milislerine karşı savaşan Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun sözcüsü Asiri, bir düşünce kuruluşu olan Dış İlişkiler Avrupa Konseyi’ndeki toplantıya katılmak için dün Londra’daydı.

Asiri binaya girerken barış aktivisti Sam Walton Suudi Arabistan’ın Yemen’de işlediği savaş suçlarındaki rolü nedeniyle Asiri’ye ‘yurttaş gözaltısı’ yapmak istedi.

Sputnik Türkiye’nin haberine göre Asiri ve korumaları Walton’ın bu girişimini engellese de eylemcilerden biri Asiri’nin sırtına yumurta attı.

Walton’ın ısrarları devam ederken Asiri’nin Walton’a orta parmağını kaldırdığı görüldü.

230rweopdlaa

Suusi Arabistan’ın Yemen’de Husilere karşı 2 yıldır sürdürdüğü savaşın ülkede 10 bin kişinin ölümüne yol açtığı belirtiliyor.
Birleşmiş Milletler (BM) ülkede yaklaşık 18 milyon kişinin gıda yardımına ihtiyacı olduğunu açıklamıştı.

‘ASİRİ GÖZALTINA ALINMALI’

Walton açıklamasında “Asiri Yemen’de binlerce kişiyi öldüren ve uluslararası kanunları küçümseyen bir rejimi temsil ediyor. Asiri burada hoş karşılanmamalı ve yüksek mevki sahibi biri gibi davranılmamalı. O gözaltına alınmalı ve savaş suçları nedeniyle soruşturulmalı” dedi.

ASİRİ İNSAN HAKLARI İZLEME ÖRÜGÜTÜ’NÜN İDDİALARINI REDDETTİ

Asiri katıldığı toplantıda eylemcileri protesto ile saldırı arasındaki farkı bilmemekle suçladı.

Asiri konuşmasında İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün (HRW) geçen hafta Yemen’in Hudeyde kenti açıklarında Somalili sığınmacıların üzerine koalisyona ait helikopterden ateş açıldığı ve 32 sığınmacının öldürüldüğü yönündeki suçlamasını ise reddetti.

Husilerin Suudi kentlerine 40 adet Scud füzesi attığını öne süren Asiri, ülkesinin sınırlarını koruma hakkı olduğunu ve Riyad’ın Libya’da olduğu gibi yaşanan güç boşluğunu milis grupların doldurmasına izin vermeyeceğini söyledi.

Asiri, Kasım 2016’da Suudi Arabistan’ın Yemen’de misket bombası kullandığı suçlamalarını da redddetmiş ancak Suudi Arabistan daha sonra ülkede misket bombası kullandığını kabul etmek zorunda kalmıştı.

Yemen savaşının başlangıcından bu yana, ‘Silah Ticaretine Karşı Kampanya’ adlı kuruluşun verilerine göre İngiltere, Suudi Arabistan’a 4.1 milyar dolarlık silah sattı.