Sözcü Plus Giriş

Tatil yapmak isterken Kuzey Kore’ye yardım ettiler

Tatil yaparken gecelerini ucuz yollu bir şekilde geçirmek isteyen tatilciler genelde internet sitelerinde hem ucuz hem de iyi olan yerleri araştırır. Yorumlar güzelse gece orada geçirilir.

null
Güncellenme: 12:06, 16/05/2017
Tatil yapmak isterken Kuzey Kore’ye yardım ettiler

Ucuz yollu bir hostelde kalmak isteyen birkaç İngiliz turist, Almanya’nın başkenti Berlin’de kaldıkları yerin aslında Kim Jong-Un’un Kuzey Kore’de idare ettiği baskıcı rejimi desteklediğini fark etti.

shutterstock_634897679

City Hostel Berlin isimli yer, başkent Berlin’in canlı bölgelerinden olan Mitte bölgesinde bulunuyor. Tam olarak da Kuzey Kore Başkonsolosluğunun yanında.

Ancak, turistler hostellerine girip kayıtlarını yaptırdıktan sonra, bu şirin hostelin sadece Kuzey Kore Başkonsolosluğu’nun yanında olmadığını, aslında bütün binanın Kuzey Kore’ye ait olduğunu öğrendiler.

city-hostel

Yani orada kalanlar sayesinde City Hostel Berlin para kazanıyor ve aylık 38.000 Euro gibi bir miktarını da kira olarak Pyongyang’a veriyor.

kim-il

Alex Smith adlı İngiliz turist The Local isimli gazeteye şöyle dedi:

ʻʻ
Kuzey Kore'ye destek verdiğimizin farkında değildik. Özür dileriz. Çok üzgünüz.

Durumun ortaya çıkmasıyla açıklamalar da arttı:

ʻʻ
Çok fazla paramız yoktu ve oraya gitmeye karar verdik. Bilseydik buraya gelmezdik. Bunun en azından yorumlarda yazması gerekiyordu.
Alexandra Brosseau - Kanadalı Turist

Alman hükümeti geçen hafta hostelin kapatılması kararını aldıklarını belirtti. Bunun nedeni ise hostelin bulunduğu bölümün BM kuralları çiğnenerek Pyongyang tarafından kiralanmış olması…

Almanya Dışişleri Bakanı Sözcüsü Martin Schäfer:

ʻʻ
City Hostel Berlin Kuzey Kore'nin diplomatik veya konsolosluk aktivitelerinin bir temsilcisi değildir. Herhangi bir kâr güden işin konsolosluk tarafından yapılması yasaktır.

City Hostel çalışanları ise bu durumla ilgili açıklamalarından kiranın Kuzey Kore’ye gittiği hakkında bir bilgileri olmadığını söylediler.

Daha farklı Başka Şeyler içerikleri için aşağıdaki haberlerimize de bakın:

İlginizi ÇekebilirFacebook'tan silmeniz gereken 10 şeyFacebook'tan silmeniz gereken 10 şey

 

İlginizi ÇekebilirBunu yapıyorsanız herkesten daha zeki olabilirsinizBunu yapıyorsanız herkesten daha zeki olabilirsiniz

 

İlginizi ÇekebilirBunlar altından bile değerli!Bunlar altından bile değerli!
Yayınlanma Tarihi:12:05,