Sözcü Plus Giriş

‘Trump, Gülen’in iadesine Obama’dan daha ciddi bakıyor’

Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç, Fethullah Gülen'in iadesi hakkında Reuters'a konuştu. Kılıç, Gülen'in iadesine Trump yönetiminin Obama yönetiminden daha ciddi baktığını söyledi.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 08:08, 15/07/2017
‘Trump, Gülen’in iadesine Obama’dan daha ciddi bakıyor’

Türkiye’nin ABD Büyükelçisi Serdar Kılıç, Reuters haber ajansına konuştu. İngiltere’nin saygın gazetelerinden Telegraph’ta da yer alan habere göre FETÖ’nün kanlı darbe girişiminin ardından Fethullah Gülen’in iadesi için temaslarının devam ettiğini belirten Kılıç, “ABD’li yetkililer Gülen’in görüşmelerine bakmalı ve Ankara’nın açıklamalarını doğrulayacak kanıtlar bulmalı” diyerek Washington yönetiminin veri toplama çağrısında bulundu.

Kılıç sözlerine şöyle devam etti: “ABD bize yardım etmeli. Bizim ABD’de ulusal istihbarat yetkimiz yok. Başkan Donald Trump’ın yönetimi Barack Obama’nınkine göre Gülen’in iade talebimize daha ciddi bakıyor. ABD, Gülen hakkında ne yapacağına dair hiç bir sinyal vermiyor. Eğer ABD bizden Gülen’in ordudaki FETÖ üyelerine darbe emri verdiğine dair yazılı bir kanıt isteseydi bu boşuna bir talep olurdu Çünkü kanlı darbe girişimini gizlice planladılar”.

Yayınlanma Tarihi:08:02,