Sözcü Plus Giriş

Trump’tan sert çıkış… Onu da listeye ekliyor

Yaz döneminde üçüncü dünya savaşının eşiğinden dönen ABD ve Kuzey Kore arasındaki gerilim devam ediyor. ABD Başkanı Trump, Pyongyang yönetimini "Teröre destek veren ülkeler" listesine alacağını açıkladı.

Sozcu.com.tr
20:36 -
Trump’tan sert çıkış… Onu da listeye ekliyor

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore´yi “teröre destek veren ülkeler” listesine alacağını açıkladı. Trump, bu bağlamda Hazine Bakanlığı´nın, Kuzey Kore´ye yönelik yeni yaptırım önlemleri alacağını belirtti. ABD’nin, “teröre destek veren ülkeler listesi”nde, İran, Sudan ve Suriye bulunuyor. Kuzey Kore bu listeye eklenen dördüncü ülke olacak.

İLGİLİ HABERÜçüncü Dünya Savaşı'nın tamtamları duyuluyorÜçüncü Dünya Savaşı'nın tamtamları duyuluyor

Bu kararla birlikte ABD’nin Kuzey Kore üzerinde yeni yaptırımlar yapmasına imkan tanınırken açıklamanın Trump’ın 12 günlük Asya turu sonrasında duyurması dikkat çekti. Beyaz Saray’da gazetecilerle bir araya gelen Trump, “Bu kararı çok daha önce almalıydık, yıllar önce almalıydık” ifadesini kullandı.

Öte yandan Reuters’a konuşan yetkililer bu kararın sembolik olduğunu ve hali hazırda birçok yaptırım altında yaşayan Kuzey Kore’nin başka bir yaptırımı kaldıramayacağını ifade etti.

Son güncelleme: 20:54 20.11.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more