Reklamsız Sözcü

Trump: “Rusya’yla eninde sonunda iyi anlaşacağız”

android-time 18:16
Trump: “Rusya’yla eninde sonunda iyi anlaşacağız”

ABD Başkanı Donald Trump, Rusya'yla ilişkilerin normalleşeceğine inandığını belirtti. Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ile ortak basın toplantısında konuşan Trump, “Rusya’yla iyi ilişkilere sahip olacağımızı umuyorum. Bunu yüksek sesle ve net olarak söylüyorum, bunu yıllardır söylüyorum. Hep şunu söylerdim ki, Rusya’yla harika ya da en azından iyi ilişkilerimiz olsaydı iyi olurdu. Bu çok önemli ve bunun bir gün olacağına inanıyorum” dedi.

ABD lideri, “Bu büyük bir ülke, nükleer bir ülke, barışmamız gereken bir ülke ve eninde sonunda barışacağız. Bu, herkes için, tüm dünya için ve diğer şeyler için çok iyi olurdu” diye ekledi.

Trump: ”Kimseye güvenmiyorum!

Trump, gazetecilerin “Rusya’yı güvenlik tehdidi olarak görüyor musunuz?” şeklindeki sorusunu ise “Pek çok ülkeyi güvenlik tehdidi olarak değerlendiriyorum” diyerek yanıtladı.

Bu arada ABD Başkanı Donald Trump’ın şirketi Trump Organization’ın 2015’in sonu ve 2016 başında Moskova’da Trump Tower inşa etmeyi görüştüğü iddia edildi.

Washington Post’un konuyla ilgili iki kaynağa dayandırdığı haberine göre, Rusya kökenli ABD’li bir emlak geliştiricisi olan Felix Sater, Trump Organization ve Trump’ın, hem başkanlık zaferi hem de böyle büyük bir emlak projesinin kutlamasını yapmak için, Kasım 2015’te bir mektupla Moskova’da bir Trump Tower inşa edilmesini teklif etti.

Sater’ın Trump’ı Moskova’ya da davet ettiği, ancak Trump’ın hiçbir zaman kente gitmediği de öne sürüldü.

Haberde ayrıca projenin ABD başkan adaylığı ön seçimleri başlamadan hemen önce, Ocak 2016’da iptal edildiği bilgisi de yer aldı.

Kaynaklara göre, kimliği bilinmeyen bir yatırımcı proje ile ilgili teklifte bulunup lisans anlaşması üzerine Trump’ın imzasını attı. Ancak Trump’ın konuya dahil olup olmadığı ve görüşmelerden haberdar olup olmadığı konusu belirsiz durumda.

Beyaz Saray Yetkilileri de, iddialarla ilgili bir açıklama yapmayı reddederek Trump’ın 2016’da bir Trump Tower inşa etme niyeti olduğuna dair bir kayıt bulunmadığını belirtti.

2013 yılında Trump, Rusya’daki bir güzellik yarışması sonrasında düzenlenen bir basın toplantısında Rus şirketlerle Moskova’da, New York’taki Trump Tower benzeri bir gökdelen inşa edilmesi için görüşmeler gerçekleştirdiğini söylemişti.(Sputnik)

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more