Sözcü Plus Giriş

Trump’a bir tokat da transseksüel askerlerden geldi

Geçen yıl yapılan seçimlerde Trump'ın kampanyasını yürüten isimlerden Paul Manafort'un vergi kaçırma ve para aklama gibi suçlardan teslim olmasının ardından bir tokat da ordudan geldi. Trump'ın geçtiğimiz aylarda onayladığı transseksüel bireylerin askerlik görevini yapmama kararı federal mahkemeden döndü.

Sozcu.com.tr
20:41 -
Trump’a bir tokat da transseksüel askerlerden geldi

Attığı adım ve tweet olay yaratan ABD Başkanı Donald Trump zor günler geçiriyor. Göreve geldiği günden beri başta Ortadoğu olmak üzere Kuzey Kore ve Türkiye ile ilişkileri geren Trump, bugün seçim kampanyasını yürüten isimlerden Paul Manafort’un kara para aklama ve vergi kaçırma gibi suçlamalara maruz kalmasının ardından hiç beklemediği yerden tokat yedi.

Trump, Ağustos ayında cinsiyet değiştiren askerlerin orduda görev yapabilmesine izin veren yasayı değiştireceğini duyurdu. Obama yönetiminin 2016’da aldığı kararı değiştirmek istemesi, Trump’ın büyük tepki çekmiş fakat ABD Başkanı geri adım atmamıştı. Bugün ABD Federal Mahkemesi kararını verdi.

Mahkeme, 2016’da alınan kararın değiştirilemeyeceğini duyurdu. Yargıç Colleen Kollay-Kotelly, transseksüel askerlerin açtığı davaları kazanabileceğini belirtirken, Reuters’ta yer alan haberde Trump yönetiminin böyle bir değişiklik yapamayacağını da ifade etti.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more