Sözcü Plus Giriş

Guam can derdinde, Trump et derdinde!

Pyongyang-Washington hattında gerilimin tırmanmasının ardından ABD Başkanı Donald Trump, Guam Valisi'ni aradı. Trump, "Yüzde bin sizin yanınızdayız. Bu vesileyle turizm patlaması yaşayacaksınız" dedi.

Sozcu.com.tr
13:27 -
Guam can derdinde, Trump et derdinde!

Kuzey Kore ile ABD arasındaki restleşmede Pyongyang lideri Kim Jong-un’un nükleer füze atmakla tehdit ettiği Guam’a destek Washington’dan geldi.

trumaa

Trump, yaşanan gelişmelerin ardından dün Guam Valisi Eddie Baza Calvo’yu arayarak, “Güvendesiniz. %1000 sizin yanınızdayım. Hiçbir para harcamadan turizminiz katlanacak dolayısıyla sizi tebrik ederim” dedi. Trump, “Bütün dünya Guam hakkında konuşuyor, turizm patlaması yaşayacaksınız” diyerek Guam’ın çok güzel bir yer olduğunu vurguladı.

Calvo, telefon görüşmesini videoya kaydederken, “Yanımızda siz olunca daha güvenli hissediyoruz” dedi.

KÜRTLER GUAM’A…
Büyük Okyanus’taki Mariana Adaları’nın en büyüğü ve en güneydeki adası olan Guam, ABD’ye bağlı özerk toprak statüsünde. Yaklaşık 173.000 kişinin yaşadığı Guam Ekonomisini büyük ölçüde turizm ve ulaştırma sektörüne dayanan Guam’da ABD’nin önemli deniz ve hava üsleri bulunurken bu üsler ada ekonomisinin en önemli unsurunu oluşturuyor.

Guam, Türkiye ve bölge kamuoyunun karşısına Saddam Hüseyin zamanında gelmişti. Irak liderini devirmek isteyen ABD’nin topladığı peşmergeler Guam Adası’nda eğitilmiş ve başarısız olan bir darbe girişimi yapmıştı. Bu gelişmenin ardından ABD, daha önce Guam’a götürme sözü verdiği 2.500 Kürt’ü Batman üzerinden Guam’a göndermişti. Zaman zaman Türk basınına da çıkan bu durumdan takip edilebildiği kadar, bu 2.500 kişinin bir kısmı Guam Adası’nda yaşıyor bir kısmı da ABD genelinde.

Son güncelleme: android-time 13:45 12.08.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more