Sözcü Plus Giriş

Özbek teröristi Guantamo’ya gönderecek

ABD Başkanı Donald Trump, Green Card çekilişi konusunda açıklamalarda bulundu. Dün New York'ta yaşanan terör saldırısı sonrasında konuşan Trump, "Bu programı kaldırma sürecini başlatıyorum. Kongre'yle bir an önce iletişime geçip bu programı bitirmek istiyorum" dedi.

Sozcu.com.tr
19:46 -
Özbek teröristi Guantamo’ya gönderecek

Dün New York’ta bisiklet yoluna girerek 2’si ABD’li 8 kişiyi öldüren Özbek teröristin ardından Trump’ın Green Card çekilişini askıya alacağının sinyalini vermesinin ardından ilk açıklamalar geldi.

Özbek teröristin bir dönemde Uber’de de şoför olarak çalışan 29 yaşındaki Sayfullo Saipov olduğu belirlendi. Saipov’un 2010 yılında ABD’ye bu çekilişle geldiği ve Florida’ya yerleştiği belirtildi.

Vurularak etkisiz hale getirilen Saipov’un ciddi fakat hayati riski olmayan yaraları olduğu belirtildi.

İLGİLİ HABERTrump şimdi de Green Card'a savaş açtıTrump şimdi de Green Card'a savaş açtı

Trump, sabah saatlerinde Twitter’dan Green Card çekilişinin sinyalini verdikten saatler sonra basına açıklamalarda bulundu. Trump, “New York’ta Dünya Ticaret Merkezi’nden birkaç blok ötede yaşanan saldırıdan dolayı çok üzgünüz. Bugün Göçmen Çekiliş Programı’nı sonlandırmak için süreci başlatıyorum. Kongre’ye bu programdan kurtulmak için bir an önce danışacağım ve onlarla görüşeceğim” dedi.

Öte yandan saldırıdan önce Özbek teröristin FBI tarafından takip edildiği kaydedilirken, Trump teröristin Guantanamo’ya gönderilebileceğinin gündemde olduğunu söyledi. En azılı terörist ve ABD karşıtlarının gönderildiği Guantanamo’da insan haklarının ihlal edildiği iddiaları gündeme gelmişti.

Öte yandan ABD İçişleri Bakanlığı, Saipov’un 2010 yılında yapılan Green Card çekilişiyle geldiği iddialarını doğruladı.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 20:07 01.11.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more