Sözcü Plus Giriş

Türk IŞİD’li Danimarka’da hapis cezası aldı

Danimarka ve Türkiye vatandaşı IŞİD üyesi Enes Çiftçi Danimarka'da 'terör örgütü üyeliği' suçundan hapis cezası aldı. Çiftçi, Danimarka’da doğup büyüyen biri olarak bu nedenle vatandaşlığı elinden alınan ilk kişi oldu.

14:41 -
Türk IŞİD’li Danimarka’da hapis cezası aldı

Sputnik’in haberine göre, Danimarka’da ilk kez IŞİD üyesi olmak suçundan ülkede doğup büyüyen bir kişinin vatandaşlığı iptal edildi. Daha önce Yüksek Mahkeme sadece Fas doğumlu bir cihatçının Danimarka vatandaşlığını iptal etmişti.

AYNI ZAMANDA IŞİD’E KATILMAKTAN HÜKÜM GİYEN İLK DANİMARKALI

Aynı zamanda IŞİD’e katılmak suçundan hüküm giyen ilk Danimarkalı olan ve Türkiye vatandaşlığı da bulunan 25 yaşındaki Çiftçi, 2015’te 2. kez Suriye’ye gitmeye çalışırken tutuklanmıştı.

İLGİLİ HABERIŞİD tarafından esir alındı, 5 kez evlendirildiIŞİD tarafından esir alındı, 5 kez evlendirildi

Kopenhag’da ailesi ile birlikte yaşayan ve ailesinin işlettiği pizzacıda çalışan Çiftçi, 2013 yılında Suriye’ye giderek IŞİD saflarına ‘Ebu Aya Dinimarki’ mahlasıyla katılmıştı.

Çiftçi’nin orada silah eğitim aldığı ve örgüt için 20.000 kron (yaklaşık 3.000 dolar) topladığı da açıklandı. Çiftçi’nin topladığı paraya yetkililer el koymuştu.

İLGİLİ HABERSon dakika haberi... Dışişleri'nden IŞİD'lilerin tahliyesi ile ilgili flaş açıklama!Son dakika haberi... Dışişleri'nden IŞİD'lilerin tahliyesi ile ilgili flaş açıklama!

TÜRKİYE’YE SINIRDIŞI EDİLECEK

Çiftçi, 6 yıllık hapis cezasını çektikten sonra Türkiye’ye gönderilmek üzere sınırdışı edilecek. Çiftçi, hapishanede bir süre önce adını Hamza Çakan olarak da değiştirmişti.

Avustralya, Kanada ve Hollanda gibi ülkeler IŞİD’e katılan cihatçıların dönüşü karşısında çareyi çifte vatandaşların vatandaşlıklarını iptal etmeye izin veren yasalar çıkarmakta bulmuştu.

İLGİLİ HABERRakka'daki gizli anlaşma böyle ortaya çıktıRakka'daki gizli anlaşma böyle ortaya çıktı

Bu kişilerin tek ülke vatandaşlığı bulunması halinde ise ‘haymatlos’ olacakları için vatandaşlık iptali bu durumlarda tercih edilmiyor.

İngiltere’nin de çifte vatandaşlığı bulunan cihatçıların vatandaşlıklarını iptal ederek 150 kadar cihatçının ülkeye dönüşünü engellediği belirtiliyor.

Son güncelleme: 14:51 16.11.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more