Sözcü Plus Giriş

Türk turistler Yunan esnafın gözünü açtı

Yunanistan'da açıklanan rakamlara göre Türk turistlerin Yunan adalarını tercih ettiği ortaya çıktı. Yunan basınına konuşan esnaf, "Çok memnunuz ama vizeler sadece 3 günlük, daha uzun olsa etkisi muazzam olur" dedi.

Sozcu.com.tr
11:16 -
Türk turistler Yunan esnafın gözünü açtı

Yunanistan’ın saygın gazetelerinden Kathimerini’de yer alan habere göre Türkiye’den Yunan adalarına adeta bir istila oldu. Önceki gün Yunan makamları tarafından açıklanan rakamlara göre sadece bu yılın ilk 6 ayında önceki yıla oranla %50 artış olduğu açıklandı.

Verilere göre Kos, Sisam ve Midilli adalarını ziyaret eden sayısı ciddi anlamda arttı. 2017’de sadece 10.000 Türk turistin Kos’a gittiğini açıklayan yetkililer, Midilli’de de rekor kırıldığını ve Türkiye’den 6.315 turistin adayı gezdiğini açıkladı. Bu rakamlara göre Midilli’de önceki yıla göre %214 artış sağlanırken, Sisam’da da %217 artış sağlanırken 7.000 Türk turist adayı ziyaret etti.

Kathimerini’ye konuşan turizm acentası çalışanı Aris Lazaris, “Türkiye’den gelen turistler genelde aile. 3 gün gelip sonuna kadar yaşıyorlar. Ceplerinde akrep yok. Kişi başı günlük 200-250 euro harcıyorlar çünkü hep dışarıda yemek yiyerek alışveriş yapıyorlar” dedi.

Lazaris, ise ada halkının tek bir endişesine dikkat çekti. Gazeteye konuşan Lazaris, “Vizeleri sadece 3 günlük. Eğer bu değişirse Türk turistlerin Yunanistan’a etkisi muazzam olur” ifadesini kullandı.

Son güncelleme: 11:20 25.08.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more