Ve İranlı yönetmen Oscar’ı boykot ediyor

İran'ın da aralarında bulunduğu 7 ülkeye getirilen vize sınırlaması sonrası En İyi Yabancı Film kategorisinde Oscar'a aday gösterilen "Satıcı" filminin İranlı yönetmeni Asgar Ferhadi töreni boykot kararı aldı.

Ve İranlı yönetmen Oscar’ı boykot ediyor

Aynı filmin başrol oyuncusu olan 33 yaşındaki İranlı aktris Taraneh Alidoosti de Akademi Ödülleri’ne katılmayacağını açıklamıştı.

Oscarlı yönetmen Ferhadi, ABD’ye seyahati ile ilgili belirsizliğin kabul edilemez olduğunu ifade ederek, “kendisine bir ayrıcalık yapılsa dahi” 26 Şubat’ta yapılacak ödül törenine katılmayacağını açıkladı.

Ferhadi, ABD ve İran’daki “şahin muhafazakarları” birbirine benzeterek şunları söyledi: “Bunlar, ülkelerindeki insanlara, başka kültürler hakkında korkutucu bir resim göstererek farklılıklarını anlaşmazlıklara, anlaşmazlıkları düşmanlıklara, düşmanlıkları ise korkuya dönüştürmek istiyor. Umarım bu durum toplumlar arasında yeni bölünmelere yol açmaz.”

Trump'ın kararnamesi Oscarlı yönetmeni de vuracak İlginizi Çekebilir Trump'ın kararnamesi Oscarlı yönetmeni de vuracak

Oscarları dağıtan Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi de ortaya çıkması muhtemel bu nahoş duruma ilişkin bir açıklama yayınlamıştı. Akademi'nin açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Filmcilerin ve dünyadaki tüm insanların haklarının destekçisi olarak, Oscarlı “Bir Ayrılık” filminin yönetmeni Asgar Ferhadi'nin, Oscar adayı “Satıcı” filminin oyuncuları ve set ekibiyle birlikte dini ya da memleketi nedeniyle ülkeye girişinin engellenme olasılığını aşırı derecede sorunlu buluyoruz.”

ABD Mahkemesi'nden Trump'a rağmen flaş karar! İlginizi Çekebilir ABD Mahkemesi'nden Trump'a rağmen flaş karar!

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...