Sözcü Plus Giriş

Vize krizi bitti silah satışı başladı

ABD ile vize krizinin bittiğinin açıklanmasından saatler sonra, Amerikan Savunma Bakanlığı'ndan (Pentagon) silah satışı açıklaması geldi.

Zeynep GÜRCANLI
16:50 -
Vize krizi bitti silah satışı başladı

Pentagon’un resmi sitesinde yer alan yazılı açıklamada, ABD’li silah üreticisi Raytheon RTN.N şirketi, aralarında Türkiye’nin de olduğu 10 ülkeye AMRAAM havadan havaya füze satacak.

İLGİLİ HABERVize krizinde son dakika: Flaş açıklama geldiVize krizinde son dakika: Flaş açıklama geldi

Açıklamada sözleşmenin toplam değerinin 634 milyon 204 bin 347 ABD doları olduğu ve füzelerin Türkiye, Japonya, Güney Kore, Fas, Polonya, Endonezya, Romanya, İspanya, Bahreyn ve Katar’a satılacağı bilgisi yer aldı. Satışın 31 Ocak 2010 tarihine kadar sonlandırılacağı da açıklamada yer aldı.

Yine aynı açıklamada, Raytheon RTN.N şirketinin ayrıca Türkiye, Norveç, japonya, Kore, Fas, Avustralya, İngiltere, Polonya, Endonezya, Romanya, İspanya ve Katar’a daha önce satmış olduğu AMRAAM füzelerinin modenizasyonu için 25 milyon 766 bin 768 ABD doları tutarında yeni bir sözleşme de imzaladığı bildirildi. Modernizasyonun 31 Aralık 2020 tarihine kadar tamamlanacağı da açıklamada yer aldı.

Son güncelleme: 16:54 29.12.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more