Sözcü Plus Giriş

Washington’dan flaş Irak açıklaması

Barzani'nin istifasının ardından ABD'den ilk açıklamalar gelmeye başladı. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi ile Irak merkezi hükümetinin uzlaşması gerektiğini belirten ABD Dışişleri Bakanlığı, "Taraflar Irak Anayasası'na uyarak sorunları çözmeli" açıklamasını yaptı.

Sozcu.com.tr
17:46 -
Washington’dan flaş Irak açıklaması

ABD yönetimi Barzani’nin başkanlık yetkilerini diğer kurumlara aktarma kararının ardından ilk açıklamalarda bulundu.

İLGİLİ HABERBarzani giderayak saçmaladıBarzani giderayak saçmaladı

ABD Dışişleri Bakanlığı Barzani’ye ait yetkilerin diğer kurumlara aktarılmasından memnuniyet duyduklarını açıkladı. Yapılan açıklamada, “Her iki taraf da Irak Anayasası’na uyarak sorunları çözmelidir” ifadeleri kullanıldı.

“TARİHSEL BİR FİGÜR”
Irak Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani'nin yeniden aday olmamasını memnuniyetle karşıladıklarını açıklayan ABD yönetimi, Barzani hakkında, “IŞİD ile mücadelede tarihsel bir figür ve halkının cesur lideri” yorumunu yaptı.

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın, yaptığı yazılı açıklamada ABD'nin Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani ve Başbakan Yardımcısı Qubad Talabani ile aktif olarak görüşmeyi dört gözle beklediği de belirtildi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert tarafından yapılan yazılı açıklamada, “ABD'nin Irak Başbakanı Haydar El İbadi'nin, IŞİD'in toptan ve kalıcı yenilgiye uğratılması ve IŞİD sonrası istikrarlı bir Irak'ın ortaya çıkarılmasını sağlama çabalarında güçlü liderliğini destekleyeceği” vurgulandı. Nauert, “Tüm Iraklılar yararına olacak şekilde bu konuları ele alırlarken, tüm taraflarla birlikte çalışmayı sürdüreceğiz. Tüm tarafların geleceği bakması ve Irak anayasası altında ihtilaflara barışçıl çözümlere odaklanmalarının zamanı” dedi.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 20:48 30.10.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more