Yemen’de kolera salgını: Hasta sayısı katlanarak artıyor

Dünya Sağlık Teşkilatı'nın raporlarına göre, Yemen'de 14 Mayıs'ta 11 bin olan kolera vakası, on gün içinde 40 bine yükseldi. Dünya Sağlık Teşkilatı kolera salgınının bir milyon yüz bin kötü beslenen hamile kadını tehdit ettiğini açıkladı.

Yemen’de kolera salgını: Hasta sayısı katlanarak artıyor

BM’nin Yemen’deki insani yardım koordinatörü Jamie McGoldrick, Yemen’de kolera salgınının önlenebilmesi için gelecek altı ay içinde 55 milyon dolara ihtiyaç duyulduğunu belirtmişti. Son üç hafta içinde koleradan ölenlerin sayısı 361’i buldu.

Yemen’deki içi savaş sebebiyle halkın iç göçe zorlanması ve kötü beslenme sebebiyle kolera salgınının hızla arttığı, kolera şüpheli vakaların günlük iki bin sınırına dayandığı belirtildi.

Yemen’de son zamanlarda kolera vakalarının daha önce görülmemiş bir hızla yayılması sebebiyle bir milyon yüz bin yetersiz beslenen hamile kadının acil tıbbi destek alması gerektiği ifade edildi.

Yetersiz beslenen hamile ve çocuk emziren kadının koleraya yakalanma riskinin ve doğum anında kanama ve ölüm oranının yüksek olduğu belirtildi.

Ülkede süren iç çatışma sebebiyle sağlık sisteminin çok zayıfladığı, ülke genelinde, doğum ünitelerinin yalnızca yüzde 35’inin hizmet verebildiği kaydedildi.

Koleranın kontrol altına alınmasında temizliğe ve yemek hazırlarken hijyen kurallarına uymasıyla mümkün olabileceğine dikkat çekildi.

Lağım sularının içme sularına karışması sebebiyle koleranın çok hızlı yayılabileceği uyarısında bulunuldu.

(İHA)

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...