Sözcü Plus Giriş

Yılan ve örümcek korkusunun sebebi evrim

Almanya'daki Leipzig Üniversitesi'nde görevli uzmanlar, yılan ve örümcek korkusu üzerine araştırma yaptı. Araştırmaya göre uzmanlar yılan ve örümcek korkusunun evrim kökenli olabileceği sonucuna vardı.

Sozcu.com.tr
15:19 -
Yılan ve örümcek korkusunun sebebi evrim

Frontiers in Psychology dergisinde yer alan araştırmaya göre insanlığın yılan ve örümcek gibi hayvanlara karşı korku yaratmasının milyonlarca yıllık bir geçmişi olabileceği belirtildi. Araştırmada bilim insanları, 6 aylık bebeklerin dahi yılan veya örümcek gibi hayvanlarla karşı karşıya geldiğinde stres yaşadığını ortaya koydu.

İngiltere’nin saygın gazetelerinden The Times’ta yer alan habere göre yılan ve örümcek karşısında stres yaşayan bebekler aynı tepkiyi gergedan ve ayı gibi hayvanların fotoğraflarına göstermedi. Araştırmayı yürüten Stefanie Hoehl, “Bebeklere çiçek ve balık fotoğrafı yerine yılan ve örümcek fotoğrafı gösterdiğimizde gözbebekleri dikkat çekici şekilde büyüdü” ifadesini kullandı.

Uzmanlar yılan ve örümcek korkusunun evrim kökenli olabileceğini ifade ederken, araştırmacılar aktarılma yoluyla geçen yılan ve örümcek korkusunun gerçek anlamda bir fobiye, ebeveynlerin gösterdiği paniklemenin gözlemlenmesi ile geçebileceğini de belirtti.

Son güncelleme: 15:23 24.10.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more