Sözcü Plus Giriş

‘Enerjimizi evrime harcayacak vaktimiz yok’

Evrim terosinin müfredattan kaldırılmasıyla ilgili “Biz Allahın gücüne iman etmişiz, onu sorgulayan bir yapı içerisinde değiliz. Ama şimdiye kadar tartılışıyorsa, bu tartışmanın sonunda Türkiye evrim teorisiyle gen mühendisliğinde bir devrim mi gerçekleştirdik” diyen AKP Karabük Milletvekili Burhanettin Uysal, “Ülke bütün enerjisini evrim teorisi üzerine harcıyor. Ama bizim enerjimizi buraya harcayacak vaktimiz yok ki” diye konuştu.

16:23 -
‘Enerjimizi evrime harcayacak vaktimiz yok’

Fatih Altaylı’nın ‘Teke Tek’ programına katılan TBMM Milli Eğitim Komisyonu Başkanvekili AKP Karabük Milletvekili Burhanettin Uysal, evrimle ilgili soruları yanıtladı.
“Tabii bizim yaradılışımız, biz Müslümanlar Allah’ın her şeyi yarattığını, herşeye muktedir olduğuna inanç olarak inanıyoruz. Tabii evrim adı üstünde bir teoridir. Bu kafa karışıklıklarına neden oluyor. Bir kısmı işte bütün canlıların bir hücreden meydana geldiğini, bunların zaman içerisinde evrimselleşerek değişik canlıların ortaya çıktığını ifade ediyorlar. Şimdi biz Allah’ın gücüne iman etmiş, onu sorgulayacak bir yapı içerisinde değiliz. Ama şimdiye kadar tartılışılıyorsa, bu tartışmanın sonunda Türkiye evrim teorisiyle gen mühendisliğinde bir devrim mi gerçekleştirdik? Sadece enerjimizi boş yere harcarken, yine az önce ifade ettiğim gibi uzmanlar enerjimizi boş yere harcanmaması öğrencilerimizin kafasının daha çok karışmaması, öğrencilerimizin biyolojiyle ilgili daha üst bir eğitimde biyolojiyle ilgilenen öğrencilerin bu işi derinlemesine, biyoloji bölümlerinde üniversitelerde çözmesi adına bunu bir tık yukarıya tıkadık” dedi.

 

“ULAŞMAK İSTEDİĞİMİZ BİR AMACIMIZ VAR”

Bunun da çok fazla kafa karıştırdığını düşünmediğini ifade eden Uysal, şöyle devam etti: “Sadece teori, her zaman için ispatlanmıştır, ispatlanamamıştır. Bugün ispatlanmış olsa bile yarın o ispatı ortadan kaldırmak adına da çok büyük çalışmalar yapılabilir. şimdi asıl mesele şu; şimdi bir müfredat değişikliğini konuşuyoruz. Ama televziyon programlarına bakıyorum. Ülke bütün enerjisini evrim teorisi üzerine harcıyor. Ama bizim enerjimizi buraya harcayacak vaktimiz yok ki. Biz dünyayla bir rekabet halindeyiz. Bizim yetiştirdiğimiz öğrencilerimiz donanımıyla dünyayla rekabet edebilecek konumda mıdır? Şimdi İran’da bile bu evrim teorisi okutulurken, Türkiye’de okutulmaması, okutulmaması diye de bir şey yok. Ama örnek olarak da bir başka ülkelerin gösterilmesini de biz çok tasvip etmiyoruz. Bizim kendi kültürümüz, medeniyetimiz, ulaşmak istediğimiz bir amacımız var. Başkasının takip ettiği yolu takip edecek olursak onları geçme şansımız yoktur.”

Son güncelleme: 16:50 14.09.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more