Sözcü Plus Giriş

‘9’u 5 geçe çakılıp kalıyoruz’ tartışması

6. sınıf Türkçe ders kitabında, 'Dersimiz Atatürk' bölümünde yer alan etkinlik kısmında, “Her 10 Kasım sabahı saat dokuzu beş geçe, çığılık çığlığa çalan sirenlerle birlikte, millet olarak saygı içinde çakılıp kalıyoruz” ifadeleri sosyal medyada tartışma yarattı.

18:12 -
‘9’u 5 geçe çakılıp kalıyoruz’ tartışması

6. sınıf Türkçe ders kitabında yer alan “Her 10 Kasım sabahı saat dokuzu beş geçe, çığlık çığlığa çalan sirenlerle birlikte, millet olarak saygı içinde çakılıp kalıyoruz” ifadeleri tartışmalara neden oldu.

Kitabın, ‘Dersimiz Atatürk (Dinleme/İzleme Metni)’ bölümünde derse hazırlık çalışmaları arasında, dört tane etkinlik yer yer alıyor. 4’üncü etkinlikte, “Dersimiz Atatürk’ filminde geçen aşağıdaki cümlelerden nesnel olanların başına (N), öznel olanların başına (Ö) harfi koyunuz” ifadeler yer alıyor. Bu ifadeler arasında da “Her 10 Kasım sabahı saat dokuzu beş geçe, çığılık çığlığa çalan sirenlerle birlikte, millet olarak saygı içinde çakılıp kalıyoruz” bulunuyor. Türkçe ders kitabında bu ifadelerin bulunması ise tepkilere neden oldu.

cakil
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more